WhatsApp Konuşmaları Nerede Yedekliyor? (Android ve iPhone)

WhatsApp Konuşmaları Nerede Yedekliyor? (Android ve iPhone)

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artan akıllı telefon kullanımı doğrultusunda bir hayli sohbet uygulamaları geliştirildi. Bu sohbet uygulamalarından biri ve hatta en fazla tercih edileni ise WhatsApp. Dünya çapında en çok indirilen uygulamalardan biri olan WhatsApp, internet bağlantısı aracılığıyla kullanılabilen ve karşılıklı mesajlaşma, görüntülü konuşma, konum gönderme, medya paylaşma gibi birçok özelliğe sahiptir.

WhatsApp Konuşmaları Yedeklenmesi

Artık her akıllı telefonda mobil internet paketinin bulunmasıyla birlikte GSM operatörleri tarafından sağlanan kısa mesaj paketlerinin kullanımı da neredeyse sona ermiş durumda. Bunun yerine WhatsApp gibi sohbet uygulamalarının tercih edilirliği ise bir hayli arttı. Peki WhatsApp konuşmaları kaydediliyor mu? WhatsApp’ın kullanıcılarına tanıdığı ek özellikler ve kolaylıkların başında uygulama üzerinden yapılan sohbetlerin yedeklenebilmesi geliyor.

Silinen Mesajlarımı Nasıl Geri Alabilirim (Android)

android

WhatsApp her sabah sohbetlerinizi otomatik olarak yedekler. WhatsApp yedeklediği bu sohbetleri Android telefonunuzun WhatsApp dosyasında saklı tutar. Sohbetleri geri yüklemek için WhatsApp uygulamanızı telefonunuzdan silin ve tekrar yükleyin. WhatsApp’ın yeniden kurulması aşamasında size mesaj geçmişinizi yüklemek isteyip istemediğiniz sorulur. Sohbetleri geri almak istediğiniz takdirde “Geri yükle” seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında silinen sohbetleriniz WhatsApp’ta görünmeye başlayacaktır.

Sohbet geçmişinizi geri yüklemek yani WhatsApp sohbet yedeği geri okuma özelliğini kullanabilmek için yönlendirilmediyseniz şu problemlerle karşılaşmış olabilirsiniz;

  • Sohbet geçmişiniz ya da SD kartınız bozuk olabilir.
  • Yapacağınız yedekleme çok eski olabilir. WhatsApp, üzerinden çok zaman geçmiş olan yedeklemeleri tekrar yükleyemez.
  • Daha öncesinde WhatApp sohbetlerinizi yedeklediğiniz başka bir telefon numarası olabilir.

Maalesef tüm bu durumlar sizin mesajlarınızı geri yüklemenize engeller.

Whatsapp Messenger’da Gönderilen Mesaj Nasıl Silinir?

Eski Yedeklemelerin (Güncel Olmayan) Geri Yüklemesi Nasıl Yapılır?

  • Güncel sohbet geçmişiniz geri yükleme esnasında kaybolur. WhatsApp sadece 7 günlük sohbet yedekleme dosyalarını tutar.
  • Yedekleme işleminden sonra alınan ya da gönderilen ve sıradaki yedeklemeden önce silinen güncel mesajlar geri getirilemez.
  • Eğer manuel olarak yedekleme yapıyorsanız yaptığınız yedekleme, otomatik yedeklemenin yapıldığı son dosyasının üzerine yazılır.
  • yeni android telefonlarda WhatsApp/Database klasörü genellikle telefonunun dahili belleğinde saklanır.
  • Dikkat etmeniz gereken en önemli konu sohbetlerinizi yedeklediğiniz zaman kullandığınız WhatsApp telefon hattını kullanıyor olmanızdır.
  • Dosya yöneticinizin var olduğundan emin olun. Dosya yöneticisi yedeklemek istediğiniz dosyaların tekrar adlandırılması adına faydalı olacaktır.
  • Güncel geçmişinizi yani yaptığınız son sohbetlerini kaybetmek istemiyorsanız manuel olarak bir yedek dosyası oluşturmayı ihmal etmeyin.

Google Drive Yedeklemesi Yapmak

WhatsApp kullanıcılarına aynı zamanda Google Drive üzerinden sohbet geçmişini yedeklemelerine de fırsat tanıyor. Google Drive’a yükleme yapmanın kolaylığı ise Android telefonunuzu değiştirdiğinizde aldığınız diğer Android telefonunuza medya ve sohbetlerinizi aktarabilmenizdir. Bu işlem için hem telefonunuzda hem de Google Drive hesabınızda boş depolama alanının olması gerektiğini unutmayın. Google Drive WhatsApp yedeği nerede diye merak ediyorsanız yedekleme sonrası Google Drive hesabınızın içerisinde bulunan WhatsApp klasöründen sohbet yedeğinize ve medyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Silinen Mesajlarımı Nasıl Kurtarabilirim (iPhone)

iphone

WhatsApp yedekleme iPhone telefonlarında bulunmayan bir özelliktir. Yani iPhone’da android telefonlarda olduğu gibi WhatsApp konuşma geçmişinizi saklama özelliği bulunmadığı için maalesef silinmiş olan sohbet geçmişinizi geri getirmeniz mümkün olmuyor. Ancak WhatsApp’ın 2.10.1 ve üstü sürümlerinde, geçmiş sohbetlerinizi yedekleyip tekrar yüklemek için iCloud’un yedekleme özelliğinden faydalanabilirsiniz.

iCloud yedeği alma: iCloud’un yedekleme özelliği ile WhatsApp konuşmalarınızı ve medyalarınızı iCloud hesabınız üzerinden yedekleyebilirsiniz. Yedekleme işlemlerinde yer kaplamaması adına videolarınızın bu alana dahil edilmediğinden emin olun. İnternet bağlantı hızınıza ve yedeklenecek dosyanın boyutuna göre iCloud yedekleme işlemi biraz uzun sürebilir.

iCloud Hesabına Yedeklenen Sohbet Geçmişini Kurtarma

iCloud yedeği üzerinden sohbet geçmişinizi geri yüklemek için ilk olarak WhatsApp Ayarları > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedeği‘ne giderek sohbet geçmişinizin bir yedeğinin iCloud hesabınızda kayıtlı olduğundan emin olun. Eğer son yedekleme işleminin ne zaman yapıldığını görebilirseniz, uygulamayı silerek App Store üzerinden tekrar yüklemeniz yeterli olacaktır. Telefon numaranızı doğruladıktan sonra, karşınıza çıkan talimatlar sohbet geçmişinize ait olan yedeği tekrar yükleyebilmeniz için sizi yönlendirecektir. iCloud yedeği için gereken şartlar iCloud’un tekrardan yükleme yapabilmesi için gereklidir. Tabii Android telefonlarda olduğu gibi yedekleme yaptığınız ve tekrar yüklemeye çalıştığınız telefon numarası birbiriyle aynı olmalıdır. Aksi durumda yedeklemeyi geri yükleyemezsiniz. WhatsApp uygulamasının özelliği başka hesapta bulunan sohbet geçmişini aktarmanıza izin vermez.

WhatsApp Konuşmaları Nerede Yedekliyor” başlıklı yazımızda Whatsapp uygulamasına dair yapılan yedekleme ve tüm işlem detaylarını sizlerle paylaştık. Daha detaylı bilgi almak için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Başkasının Whatsapp Konuşmaları Nasıl Okunur?

Scroll to Top