WhatsApp’ta Konum Nasıl Atılır?

WhatsApp'ta Konum Nasıl Atılır?

En yaygın mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kullanıcılarına tanımış olduğu birçok özellik sayesinde her geçen gün popülerliğini artırmaya devam ediyor. Belge, ses kaydı, fotoğraf gibi dosyaların gönderilmesine olanak tanıyan WhatsApp’ın kullanıcıları için en cezbedici özelliklerinden biri de konum gönderme.

 

WhatsApp uygulamasının bu özelliği birçok kullanıcı tarafından kullanılırken bu özellikten haberdar olmayanlar da mevcut. Konum paylaşma özelliği ile hem mevcut konum hem de anlık olarak canlı konum paylaşımı yapılabilir.

 

WhatsApp’ta Konum Gönderme

WhatsApp’ta konum bilgilerinizi paylaşmak için öncelikli olarak kullandığınız cihazın WhatsApp konum ayarlarının aktif olması gerekir. Aksi takdirde konum bilgilerinizi paylaşamazsınız.

 

Bunun nedeni ise konum ayarlarının aktif olmaması halinde uygulamanın GPS bilgilerinize ulaşamamasıdır. Bu sebepten ötürü WhatspApp listenizdeki bir kişiye konum göndermeden önce telefonunun konum servislerinin açık olduğundan emin olun.

 

uwSdEX02dCJ1u0EzpbSyN215hnkZjWpgOvOaLb8e

Ayarlar kısmındaki işlemi bitirdikten sonra yapılacak işlemler oldukça kolay.

 

Sırası ile yapılması gerekenler şu şekildedir:

  1. WhatsApp uygulamasını açın.
  2. Konum bilgilerinizi paylaşmak istediğiniz kişinin sohbet ekranına giriş yapın.
  3. Seçenekler kısmında yer alan konum bildirme kısmına tıklayın.
  4. Bulunduğunuz yerin konumunu göndermek için “Şu anki konumu gönder” seçeneğine tıklayın.
  5. Eğer hareket halinde iseniz “Mevcut konumu gönder” seçeneğine tıklayın.

 

ywN7P2Op6VVvFnuG3cKmChmAFM5EaUWq2uGW5WP7

 

Konumunuzun ne kadar süreyle izlenmesini ve kişiye açık kalmasını istiyorsanız, bir sonraki ekranda 15 dakika, 1 saat veya 2 saat olarak seçimlerinizi yapabilirsiniz. Herhangi bir not veya mesaj eklemek için yorum ekle kutusunu doldurabilir ve konumun doğru olduğunu ya da gönderdiğiniz konuma yakın yerde olduğunuzu belirtebilirsiniz.

 

Karşıdaki kişi bu bağlantıya dokunarak nerede olduğunuzu, bulunduğunuz adrese nasıl gidilebileceğini anlık olarak takip edebilecek ve konum bilgilerini açmayı sağlayabilecektir.

 

Konumu gönderip ardından süre dolmadan istediğiniz anda canlı konum paylaşımını durdurmak ve karşı tarafın gönderdiğiniz konum bilgisine erişimini kapatmak istiyorsanız, gönderdiğiniz mesajın hemen altında yer alan Paylaşmayı durdur butonuna tıklayarak işlemi durdurabilirsiniz. Bu işlemden sonra karşıdaki kişi konumunuz ile ilgili gönderdiğiniz bağlantıya ulaşamayacak ve sizin nerede olduğunuzu öğrenemeyecektir.

 

WhatsApp’taki canlı konum özelliği ile işinize yarayacak birçok işlemi kolayca yapabilirsiniz. Bir arkadaşınızla, eşinizle ya da WhatsApp listenizdeki herhangi bir kişiyle bir araya gelmek istediğinizde o kişinin konumunu görebilir, nerede olduğunu, nerelere yakın olduğunu, size uzaklığını öğrenebilirsiniz.

 

WhatsApp konum öğrenme ya da konum gönderme özelliği sadece sizin izin verdiğiniz kişilere gönderilebilir veya alınabilir. WhatsApp duruma konum ekleme yapılamaz.

Scroll to Top