Facebook’ta Profilime Kim Baktı? Öğrenmek Mümkün mü?

Facebook'ta Profilime Kim Baktı? Öğrenmek Mümkün mü?

Facebook, farklı insanlarla bağlantılar kurup iletişime geçmeye olanak tanıyan, duygu, düşünce, fotoğraf ve video paylaşımlarının yapılabildiği, canlı yayın yapılabildiği bir sosyal paylaşım platformudur. Kimi zaman Facebook üzerinden arkadaşlarıyla iletişim kuran kullanıcılar kimi zaman Facebook aracılığıyla arkadaş edinebilirler. Bunların yanı sıra saymakla bitmeyecek birçok özelliğe sahip olan Facebook ile alakalı kullanıcıların merak ettiklerinin başında Facebook profilime kim baktı konusu geliyor. Peki kullanıcıların Facebook profillerine bakan kişileri öğrenmeleri mümkün mü?

 

Facebook Profilime Kim Bakmış Nasıl Öğrenirim?

Facebook’un dünya çapında hatırı sayılır bir miktarda kullanıcıya sahip olmasından ötürü; ister istemez çoğu kişi tarafından, çoğu tanıdığının bu mecrada olduğuna dair bir çıkarımda bulunulması abes kaçmaz.

 

Bu açıdan sosyal medya platformlarının oluşturduğu yapay dünyada, aslında reel hayatla bağdaştırılması mümkün gelişmelerin de yaşandığı söylenebilir. İnsanlar Facebook’ta kendi profilini ziyaret eden kişileri öğrenmek ve o kişilere yaklaşımını ona göre düzenlemek istiyor. Bir nevi kimlerin kendisi hakkında merak sahibi olduğunu merak ediyorlar.

 

İnternet üzerinde ve akıllı cihazların uygulama marketlerinde, Facebook profilime en son kim baktı merakını gidermek üzere hizmet verdiğini iddia eden birçok site ve uygulama mevcut.

 

Bu site ve uygulamalar:

  • Facebook profilinizi ziyaret eden kişileri bir liste halinde size sunacaklarını vaat etmektedirler.
  • Facebook, sizin profilinize kimin girdiğini, kaç kere girdiğini ve hatta saat kaçta girdiğini dahi biliyor.
  • Fakat bu tip özel bilgileri hiçbir şekilde, hiçbir üçüncül kişiyle paylaşmıyor. İşinin en iyisi mühendisler ve bilişimciler ile çalışan Facebook bu sayede kullanıcılarının gizli bilgilerini herhangi bir açık vermeyecek şekilde korumaktadır.
  • Bu nedenle bu gibi bilgilere herhangi bir uygulama ya da hile ile ulaşabilmek mümkün değildir.

 

Bu şekilde hizmet verdiğini iddia eden site ve uygulamalar ise apaçık tabirle dolandırıcıdır. 

 

Profilime Bakan Kişileri Gösterdiğini İddia Eden Uygulamalar Zararlı mı?

Kimlerin profilinize baktığını görebileceğinizi iddia eden site ve uygulamaların indirme sayfalarında beğeni ve yorumlarının fazla olması bir manipülasyon tekniğidir. Fakat o beğeni ve yorumların neredeyse tamamı bot hesaplardan yapılmaktadır. Ayrıca bu kötü niyetli site ve uygulamalar size profilinize bakanların bilgisini vermek için Facebook kullanıcı adınızı ve şifrenizi talep etmektedirler. Bu bilgileri onlarla paylaştığınız zaman arkadaşlarınız arasından rastgele seçilmiş kişilerden oluşan bir liste tarafınıza sunulur. Siz bu listeyi profilinize bakan kişiler olarak düşünseniz de aslında liste rastgele bir şekilde oluşturulmuştur.

 

Ayrıca kullanıcı adınızı ve şifrenizi paylaştığınız andan itibaren:

  • Artık hesabınız birilerinin eline geçmiş demektir.
  • Bu aşamada gizlilik konusunda bazı problemlerin ortaya çıkması olasıdır.
  • Muhtemelen sizin adınıza, sizin haberiniz olmadan başka profillerde yorumlar, beğeniler yapılacak, spam içerikli linkler gönderilecek ve hatta profilinizde utanç duyacağınız gönderiler paylaşılacak ya da Facebook hesabınız çalınmış olacaktır.
  • Bu nedenle bu tip site ve uygulamaların ağına düşmemeye dikkat etmelisiniz.

Facebook’ta Profilime Kim Baktı” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Scroll to Top