Instagram Repost Nasıl Yapılır?

Instagram Repost Nasıl Yapılır

Fotoğraf ve video paylaşma, beğenme özelliklerinin yanı sıra bilinmeyen daha pek çok özelliğe sahip olan Instagramda da tıpkı Twitter’ın retweet özelliğinde olduğu gibi başka instagram kullanıcılarının paylaştığı fotoğraf ya da videoları kendi Instagram hesabınızda paylaşma imkanına sahipsiniz. Repost, Instagram’da karşınıza çıkan gönderileri kişisel hesabınızda da paylaşabilmenize yardımcı olan bir uygulamadır. Ancak Repost uygulaması, Instagram’a entegre edilmiş bir özellik değildir, bu yüzden Repost yapabilmek için ücretsiz ya da ücretli uygulamalardan birini seçerek kullanmanız gerekecektir.

 

Repost özelliğinden haberdar olmadan önce Instagram’da bir videoyu ya da fotoğrafı çok beğendiğinizde birçok aşamadan geçirerek paylaşmak durumunda kalıyordunuz. Öyle ki, bir fotoğrafı beğendiğinizde önce onun ekran görüntüsünü alıp sonra kırparak size aitmiş gibi paylaşımda bulunabiliyordunuz. Bu şekilde yapılan paylaşımlar kişilere ait özel görüntülerin izinsiz olarak kullanılmasına sebep olduğu için tepkilere neden olmuştu. İşte bu tarz paylaşımların önüne geçmek için geliştirilen Repost uygulaması Instagram kullanıcılarına rahat bir nefes aldırmıştır.

 

Instagram Repost Nasıl Yapılır?

Repost nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız öncelikle ücretsiz ya da ücretli repost uygulamalarından birini yüklemeniz gerekmektedir.

En popüler olan repost uygulamalarının başında “InstaRepost” ve “RepostforInstagram” uygulamaları gelmektedir. Instarepost ile repost etmek istediğinizde akışınıza yer alan paylaşımları kendi hesabınızda paylaşabilir, paylaşım yaptığınız kullanıcının ismini filigran olarak ekleyebilirsiniz. Ancak pek çok kişi tarafından tercih edilen “RepostforInstagram” uygulamasının filigram ekleme özelliği Instarepost’a göre daha anlaşılır ve kullanımı daha basittir. Hangi uygulamayı yüklemek istiyorsanız öncelikle telefonunuza o uygulamayı indirin. Android ve iPhone kullanıcıları için takip edilecek tüm adımlar aynıdır. Repost yaparken yazılar çıkmıyor diye düşünüyorsanız, evet, repost işleminde yaptığınız paylaşım başkasına ait olduğu için o kişinin paylaşım esnasında kullandığı açıklama ve etiketler sizin gönderinizde yer almaz. Bu durumda sizin kendi paylaşımınız için yeni bir açıklama eklemeniz gerekir.

 

Repost işlemini yapmak için:

  • AppStore ya da Google Play üzerinden uygulamayı akıllı telefonunuza indirdikten sonra Repost uygulamasını açın.
  • Daha sonra “home” tuşu ile ana ekrana geçiş yapın ve Instagram uygulamanıza girin.
  • Uygulamanın sağ üst kısmında bulunan Instagram butonuna basın. Böylece Instagram sayfasına geçiş yapmış oluyorsunuz. Daha sonra repost yapmak istediğiniz paylaşımın üzerine gelin ve sağ üst kısımda yer alan üst üste duran üç nokta işaretine basın.

repost

  • Açılan pencerede “Paylaşım URL’sini Kopyala” ibaresini göreceksiniz, o butonun üzerine tıklayın.
  • Sonra tekrar “RepostforInstagram” uygulamasına geçiş yapın. Paylaşmak istediğiniz görseli en üst kısımda göreceksiniz.
  • Videonun ya da fotoğrafın kimden Repost edildiğini gösteren kısmın üzerinde istediğiniz gibi değişiklik yapmanız mümkün.
  • İsterseniz Dark isterseniz de Light seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Repost penceresi için arka plan seçimini de yaptıktan sonra “Repost” butonuna basın.
  • Ardından bir pencere açılacak. Açılan pencerede “CopytoInstagram” butonuna tıklayın.
  • Açıklama yapmanız için ayrılan kısma repost edeceğiniz gönderide yer alan metni kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Yapıştırdıktan sonra tamam butonuna basın ve repost işlemini tamamlayın.

instagram repost

İnstagram Hesap Silme, Dondurma, Kapatma İşlemleri

Instagram Repost Nasıl Yapılır” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top