Facebook’ta Arkadaş Listesini Gizleme?

Facebook'ta Arkadaş Listesini Gizleme

Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformu olan Facebook, birçok açıdan kullanıcıların taleplerini karşılayan gizlilik ayarları sayesinde; kullanıcıların diledikleri bilgileri gizlemelerini ya da yalnızca bazı kişilere göstermelerini mümkün kılıyor. Facebook üzerinde görsel, durum, video gibi paylaşımlarınızı nasıl gizleyebiliyorsanız arkadaş listenizi de gizleme imkanına sahipsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra arkadaş listenizi sadece kendiniz görebileceğiniz gibi arzunuza bağlı olarak sadece arkadaşlarınız ya da belirli arkadaşlarınız da görebilir.

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme

Facebook’taki arkadaş listenizi gizlemek için:

  • Adres çubuğuna Facebook.com/kullanıcı adınız/friends yazarak işlemlere başlayabilir ya da aşağıda ekran görüntüleriyle aşama aşama paylaştığımız anlatımdan faydalanabilirsiniz.

  • İlk olarak Facebook.com’u açın ve üst tarafta yer alan mavi renkli barın üzerindeki profil fotoğrafınızın ve adınızın yazılı olduğu yere tıklayarak kendinize ait olan profil sayfasını açın.

  • Daha sonra sayfayı biraz kaydırın ve sol taraftaki menü bölümünde arkadaş listenizin yer aldığı kutucuğu bulun.
  • Bu kutucukta pembe renkli butonun yanında yer alan “arkadaşlar” yazısının üstüne tıklayın.

  • Daha sonra arkadaşlarınızın listelendiği bölümün sağ üst tarafında yer alan “arkadaşlarını bul” seçeneğinin hemen yanındaki (ekran görüntüsünde kırmızı renkle işaretlendi) kalem şeklindeki butona tıklayın.

  • Butona tıkladıktan sonra karşınıza çıkan “gizliliği düzenle” yazısına tıklayın.

kv83FiZ6MwE53Rs3i3mcSqmIQMH6hJ60jSnGOubT

  • Eğer daha önce herhangi bir ayarlama gerçekleştirmediyseniz “gizliliği düzenle” bölümüne tıkladıktan sonra hem arkadaş listeniz hem de takip ettikleriniz için “herkese açık” ibaresinin seçili olduğunu görürsünüz.

  • Gizlilik ayarlarınızı gerçekleştirmek için “herkese açık” yazısının üstüne tıklayın.
  • Bu yazıya tıkladıktan sonra takip ettiğiniz kişilerin listesini ya da arkadaş listenizi sadece arkadaşlarınıza gösterebilir, “özel” seçeneğine tıklayarak yalnızca bazı arkadaşlarınıza gösterebilir ya da “sadece ben” seçeneğini işaretleyip sizin dışınızda kimsenin görmemesini sağlayabilirsiniz.
  • Eğer “sadece ben” seçeneğine işaretlerseniz Facebook ortak arkadaş gizleme işleminiz de otomatik olarak yapılmış olacaktır. Arkadaş listenizi sizden başka hiç kimse göremeyeceği için başka birisinin profilindeki ortak arkadaş listesinde de görünmezsiniz.

 

Facebook’ta Bazı Arkadaşları Gizlemek Mümkün mü?

Kimi arkadaşlarının Facebook’taki diğer kullanıcılar tarafından kendi arkadaş listesinde görüntülenmesini istemeyenler Facebook’ta tek bir arkadaş gizlemenin mümkün olup olmadığını merak ediyor.

 

Spesifik olarak belirli kişileri seçip bu kişilerin arkadaş listenizde görünmesini engellemek pek mümkün değil ama arkadaş listenizi gizleyerek ya da sadece istediğiniz kişiler tarafından görüntülenmesini sağlayarak arkadaş listenizi diğer kullanıcılardan gizleyebilirsiniz.

 

Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle Facebook arkadaş listenizi sadece sizin görebileceğiniz şekilde gizlerseniz diğer insanlarla arkadaş olup olmadığınız, ortak arkadaş listesinde yer alıp almadığınız gibi bilgiler diğer insanlar tarafından görülemeyecektir.

Eğer arkadaş listenizi yalnızca belirli kişilere göstermek istiyorsanız gizliliği düzenleme bölümünde yer alan seçeneğe tıkladıktan sonra “özel” yazısına tıklayabilir ve burada ilgili kişileri seçerek yeni bir grup oluşturup, listenizi yalnızca onların görmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook’ta Arkadaş Listesini Gizleme ” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bedava İnternet

Scroll to Top