Instagram Profilime Kimlerin Baktığını Öğrenebilir miyim?

Instagram Profilime Kimlerin Baktığını Öğrenebilir miyim

Instagram, dünyanın en fazla kullanıcı sayısına sahip video ve fotoğraf paylaşma platformudur. 2013 yılında Facebook tarafından satın alındıktan sonra yapılan birçok yenilekle beraber her geçen gün aktif kullanıcı sayısını artıran Instagram’ın bu denli popüler olmasının en temel sebebi kendi alanında son derece özgün bir uygulama olmasıdır. Anlık olarak paylaşım yapılabilen Instagram’da canlı yayın gibi seçeneklerle de kullanıcıların direkt olarak iletişim kurmaları mümkün.

 

Instagram Profilime Kimler Baktı?

Instagram kullanıcılarının en çok merak ettiklerinin başında profilime kim bakmış konusu geliyor. Birçok kullanıcı bu konuyla alakalı çeşitli araştırmalar yapsa da Instagram’ın özellikleri arasında kullanıcıların profillerine kimlerin baktığını göstermek gibi bir ayrıntı yoktur. Bu nedenle teknik olarak kullanıcıların profillerine kimlerin baktığını görebilmeleri mümkün değildir.

 

Instagram kullanıcılarına profillerine bakan kişileri öğrenebilmeleri adına hizmet verdiğini beyan eden birçok internet sitesi ve akıllı telefon uygulaması mevcuttur. Fakat Instagram’ın verdiği bir hizmeti ikinci bir kaynak uygulamasının ya da web sitesinin vermesi söz konusu değildir.

 

Bu açıdan bu uygulamalar ve sitelerin tamamen ilgi çekebilmek adına kötü niyetli bir şekilde hizmet verdikleri söylenebilir. Bu uygulamaların ve web sitelerinin çeşitli sayfalarında genellikle bot hesaplar tarafından yapılmış, uygulamanın işe yaradığını ve son derece faydalı olduğunu belirten yorumlar yer alır. Bu yorumlar da profiline kimlerin baktığını merak eden Instagram kullanıcılarının akıllarını çelmek adına yapılan bir manipülasyondur.

 

Yukarıda bahsettiğimiz kötü niyetli uygulamaların çalışma prensibi aşağıdaki adımları içerir:

  • Uygulama sizden önce profilinize bakan kişileri görebilmeniz için Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi talep eder.
  • Siz bu bilgileri girdikten sonra uygulama otomatik olarak takipçilerinize ve çeşitli etkileşimlerde bulunduğunuz kullanıcılara erişim sağlar ve karşınıza rastgele bir kişi listesi çıkartır.
  • Bu aşamada sistemin size sunduğu liste aslında profilinize bakan kişilerden oluşan bir liste değildir. Tamamen sistem tarafından rastgele olarak bir araya getirilmiş kişilerden oluşan ve aldatmaya yönelik bir listedir.

 

Profilinize Bakanları Gösterdiğini İddia Eden Uygulamaların Zararları

Bu tip uygulama ve web siteleri sizden giriş için kullanıcı adınızla birlikte şifrenizi talep eder. Bu bilgileri verdiğiniz takdirde hesabınız kötü amaçlı kişilerin erişime açık bir hale geldiğinden dolayı sizin haberiniz olmadan çeşitli fotoğrafları beğenebilir, yorum yapabilir ve farkında bile olmadan yüzlerce hatta binlerce kişiyi takip edebilirsiniz. Bu açıdan bu hizmeti verdiğini iddia eden hiçbir uygulamaya prim vermeyin ve kullanıcı bilgilerinizi hiçbir koşulda paylaşmayın.

Instagram Profilime Kimlerin Baktığını Öğrenebilir miyim? ” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Instagram’da Fotoğrafları Öne Çıkmanın Yolları 2021

İnstagram Hesap Silme, Dondurma, Kapatma İşlemleri

Scroll to Top