İnstagram Hesap Silme, Dondurma, Kapatma İşlemleri

İnstagram Hesap Silme, Dondurma, Kapatma İşlemleri

Sosyal medya tanım olarak kişinin kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaşımlar yaparak etkileşimde bulunduğu online bir ağdır. Yani aslında sosyal medyayı “paylaşmak” şeklinde tanımlamak yanlış olmaz. Tüm dünyada etkin bir şekilde kullanılan sosyal medya platformlarının kullanıcıları, istedikleri hemen her şeye hızlı erişim kolaylığıyla ulaşabiliyorlar. Yine aynı şekilde gündemde olan makaleleri, günlük yaşanan olayları, haberleri, içerikleri, düşünceleri ve fotoğrafları sosyal medya vasıtasıyla görüp, kendi fikirlerini yine bu platformlar üzerinden dile getirebiliyorlar.

Sosyal medya platformları arasında en etkin kullanılanlarından biri olan Instagram, son dönemlerde kazandığı popülerlikle birlikte günde 80 milyon fotoğraf paylaşımı yapılan bir sosyal medya ağı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her şeyde olduğu gibi insanlar bazen teknolojinin sağladığı kolaylıklardan da sıkılabiliyor ya da Instagram’da ve diğer sosyal medya platformlarında geçirdikleri vaktin aslında ne kadar fazla olduğunu düşünerek biraz da kendilerine ya da sevdiklerine zaman ayırmak için sosyal medya hesaplarını dondurmak, tamamen silmek ya da kapatmak gibi yollara başvurabiliyorlar.

Instagram Hesap Dondurma

hesap dondurma

Öncelikle Instagram hesabını dondurma işlemini mobil uygulama üzerinden yapamayacağınızı söylemekte fayda var. Instagram mobil bir uygulama olarak çok daha aktif bir şekilde kullanılsa da hesap dondurma işlemlerini yapabilmek için bir masaüstü bilgisayara ihtiyacınız var. Ya da mobil tarayıcınız üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapıp oradan da bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

Instagram hesabınızı bir süreliğine dondurmak için, Instagram’ın ayarlar sekmesine tıklayarak “hesabı geçici olarak kapat” seçeneğini seçebilir ve hesabınızı neden kapatmak istediğinizi belirttikten sonra işlemi sonlandırabilirsiniz. Böylece Instagram hesabınıza giriş yapana kadar hesabınız dondurulmuş olacaktır.

Hesabınızı geçici olarak kapatmak için TIKLAYINIZ!

Instagram Kalıcı Hesap Silme

instagram kalıcı olarak silme

Eğer Instagram oturumunuzu açmadıysanız ilk olarak oturumunuzu açın. Daha sonra “Hesabını neden siliyorsun?” sorusunu yandaki seçeneklerden birisini seçerek cevaplayın ve işleme devam edebilmek için şifrenizi tekrar girin. Daha sonra yapmanız gereken son işlem ise sayfanın altında yer alan kırmızı renkli “Hesabımı Kalıcı olarak sil” butonuna tıklamak. Bu aşamada karşınıza bir uyarı çıkabilir, o uyarıya da “Tamam” dedikten sonra artık hesabınız tamamen silinmiş yani Instagram hesap kapatma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu işlem sonrasında hesabınızı geri getirmenin maalesef bir yolu yoktur. Instagram üzerinde yer alan tüm video, fotoğraf, paylaşım ya da hikayeleriniz geri dönüşü olmayan bir şekilde silinecektir. Ayrıca Instagram kalıcı hesap silme işlemi Facebook’ta olduğu gibi sizin bilgilerinizi ve paylaşımlarınızı saklamayacaktır. Bu yüzden Instagram hesabınızı tekrar açmak isterseniz yeni bir isimle hesap açmanız gerekecek. Bu yüzden bu işlemin geri dönüşü olmadığını bilerek hesabınızı kapatmalısınız.

Telefondan Instagram Hesap Silme

Eğer bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayara sahip değilseniz ya da Instagram hesap silme işlemini mobil telefonunuz üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız şu adımları takip edin;

  • Öncelikle telefonunuz üzerinden Instagram uygulamasını açın.
  • Bilgilerinizi girip uygulamayı açtıktan sonra sağ altta yer alan ufak profil resmine tıklayarak, profil sayfanızın olduğu kısma geçiş yapın.
  • Profil sayfanızı açtıktan sonra sağ üstte bulunan alt alta üç nokta işaretine basarak seçeneklerin olduğu menüyü açın.
  • Seçenekler menüsünde sayfayı aşağıya kaydırdığınızda “Destek” başlığı altında yer alan “Instagram Yardım Merkezi” bölümüne tıklayın.
  • Bu işlemden sonra uygulama sizi tarayıcıya yönlendirecek. Karşınıza çıkan ekrandan üzerinden “Hesabınızı Yönetme” seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra açılan sayfadan “Hesabınızı Silme” seçeneğini işaretleyin.

Bu işlemin ardından karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Karşınıza çıkan birinci şık hesabınızı geçici olarak dondurmanızı, diğer şık ise Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmenizi sağlar. Bu işlemlerin tümünü internet tarayıcısı üzerinden yapmanız mümkündür, yani mobil uygulama üzerinden hesap işlemleri yapılmıyor. Uygulamayı incelediğinizde mobil uygulama üzerinden hesap işlemleriyle ilgili bir bölümün yer almadığını da görürsünüz. Bu yüzden bu işlemler sırasında uygulama sizi mobil bir tarayıcıya yönlendirir.

İnstagram Hesap Silme, Dondurma, Kapatma İşlemleri ” nasıl yapılır diyen operatör kullanıcıları için yapılması gereken işlem detaylarını aktardık. Daha detaylı bilgi almak için ana sayfa üzerinden en güncel makalelerimizi kontrol edebilir ve yorumlar bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Bedava İnternet

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? [KESİN ÇÖZÜM]

Scroll to Top