Instagram GT, DM, UNF, TKP, TBT Ne Demek?

Instagram GT, DM, UNF, TKP, TBT Ne Demek?

İnternet dünyasında yaşanan gelişmeler zamanla sosyal medya platformlarını günlük hayatımızın birer parçası haline getirdi. Önce Facebook, sonra Twitter derken bir fotoğraf uygulaması olarak kullanılmaya başlayan Instagram; zaman içerisinde kişisel kullanıcı hesabı olarak kullanılmanın ötesine geçip markaların en önemli pazarlama araçlarından biri halini aldı. Yediği yemekten gittiği tatile neredeyse her anını Instagram üzerinden paylaşan kullanıcıların takipçileriyle oluşturdukları bu şeffaf ortam, bazı terimlerin kısaltılarak birkaç harfle ifade edilmesine yol açtı.

İnstagramdaki Kısaltmalar ve Anlamları

Instagram GT Nedir?

GT “geri takip” cümlesinin kısaltmasıdır. Sizi birisi takip ediyor ve siz onu takip etmiyorsanız, karşı taraf sizin de onu takip etmeniz için “GT” yazar.

GT Nasıl yapılır?

GT yani geri takip yapmak İçin, GT yapmak istediğiniz hesaba girin. Profil resminin hemen yanında yazan “sen de onu takip et” butonuna basın. Butona basmanız ile birlikte siz de onu takip etmiş yani “GT” yapmış olursunuz.

DM Nedir?

DM “direct mesaj” kelime grubunun kısaltmasıdır. DM at, DM’ye cevap ver gibi bir cümle duyarsanız size söylenmek istenen mesajlara bak ya da mesaj at demektir. Yani DM eşittir mesaj.

UNF Nedir?

“ UNF” İngilizce “unfollow” kelimesinin kısaltmasıdır. Takipten çıkmak anlamında kullanılır. Takip ettiğiniz birinin takibini bırakırsanız o kişiyi “unf etmiş” olursunuz.

TKP Nedir?

“TKP” takip kelimesinin kısaltmasıdır. Bazen “takibe takip” terimiyle de karşılaşabilirsiniz. Bu cümle “beni takip edersen, ben de seni takip ederim” anlamına gelmektedir.

TBT Nedir?

“Throw back thursday” kelime grubunun kısaltması olan TBT geçmişte çekilmiş olan bir fotoğrafın perşembe günü paylaşılmasını ifade etmektedir. Instagram kullanıcıları eski bir fotoğrafı yükleyerek altına #tbt yazarlar. Bu şekilde bir açıklama yapmak o fotoğrafın önceden çekildiğini ifade eder. Perşembe günü dışında eski bir fotoğrafın paylaşımı yapılacaksa açıklama kısmına yalnızca #tb yazılır.

TB nedir?

TB yalnızca fotoğrafın eski olduğunu belirtir, herhangi bir gün belirtmez.

Official Nedir?

Official İngilizce bir kelime olup Türkçede “resmi” anlamına gelmektedir. Özellikle ünlülerin ya da fazla takipçiye sahip kişilerin bilgilerine yazdığı bu terim, artık o kişinin resmi hesaba sahip, ünlü bir kişi olduğunu ifade eder.

SFS Nedir?

Karşılıklı fotoğraf paylaşımı anlamına gelen “SFS” kısaltması iki tarafın da takipçilerini artırmak için izledikleri bir yoldur. Birbirlerinin fotoğrafını ya da profilini paylaşan hesaplar takipçilerine diğer hesabın reklamını yapma amacı taşımaktadır.

Stalk Nedir?

Stalk kelimesi “bir kişinin profiline takip etmeden gizlice bakmak” anlamına gelir. Örneğin eski sevgilisinin profiline bakmak isteyen bir Instagram kullanıcısı, eski sevgilisinin profiline girerek ne paylaştığına kimlerin beğendiğine bakarsa stalk yapmış olur. Stalk yapan kişiye ise “stalker” denir. Stalker eski sevgilisinin yalnızca Instagram hesabına değil aynı zamanda Facebook ve Twitter hesaplarına da bakar. Stalk yaparken yanlışlıkla beğenmemeye ya da takip etmemeye çalışarak işini itina ile yerine getirir. Tabii yalnızca eski sevgili stalklanmaz.

SPAM Nedir?

SPAM kelimesi istenmeyen yorum ya da fotoğraf anlamına gelir. Spam mesajlar ya da yorumlar genellikle iyi niyetli değildir.

Province Nedir?

Fotoğrafın üzerinde “İstanbul Province” gibi kelimelere rastlamışsınızdır. Province kelimesi “il, şehir, vilayet” anlamına gelir. Instagrama koyulan o fotoğrafın İstanbul’da çekildiğini gösterir.

10K, 10M Nedir?

Buradaki her harf takipçi sayısını belli etmektedir. 10K: 10 bin takipçiyi, 10M ise: 10 milyon takipçiyi ifade eder.

# (Hashtag) Nedir?

Açıklamanın yanına koyulan #, hashtag anlamına gelmektedir. Örneğin fotoğrafın altına #makarna yazarsanız, makarna fotoğrafına bakmak isteyen takipçileri gönderinize çekersiniz. Burada amaç, ortak paylaşım yapabileceğiniz takipçileri kendinize çekmektir.

OMG Nedir?

Genellikle yorum olarak yapılan OMG, İngilizce “oh my god” cümlesinin kısaltmasıdır. “Aman Tanrım” anlamına gelir ve şaşkınlığı ifade etmek için kullanılır.

LOL Nedir?

Genellikle komik paylaşımların altına yapılan bu yorum İngilizce “Loughing Out Loud” cümlesinden türetilmiştir ve “sesli gülüyorum” anlamına gelir.

Instagram GT, DM, UNF, TKP, TBT Ne Demek?” başlıklı yazımızda instagram kullanıcılarının bilmeleri gereken kısaltmaları aktardık. Daha detaylı bilgi almak ya da soru sormak için yorumlar bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede editörlerimiz tarafından cevaplandırılacaktır.

Instagram’da Fotoğrafları Öne Çıkmanın Yolları 2021

Scroll to Top