Facebook Çok Yavaş Ne Yapabilirim? [KESİN ÇÖZÜM]

Facebook Çok Yavaş Ne Yapabilirim

Facebook, sunduğu çeşitlilik sebebiyle internet dünyasında geçirdiğimiz zamanın büyük bölümünü kapsıyor. Sayısız konuyla ilgili videolardan güncel haberlere, arkadaşlarımızın paylaştığı fotoğraflardan canlı yayınlara ve hatta oyunlara kadar sayısız akışa sahip bir platform olan Facebook’un yavaşlaması, burada geçirdiğimiz vakti zehir edebilir. Ancak bu yavaşlığı gidermenin pek çok yolu bulunuyor.

 

Facebook Çok Yavaş?

Facebook’taki yavaşlık sorununu giderebilmek için önce bu sorunun neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. “Facebook neden yavaş” sorusuna sebep olan pek çok faktör olabilir. Facebook’un yavaş çalışmasına sebep olan pek çok etken olsa da aslında en yaygın sebep internet bağlantı hızıdır. İster evinizdeki modem araclığıyla kablosuz ağ üzerinden, ister mobil operatörünüzün internet servisini kullanarak Facebook’a giriyor olun, cihazınız yeterli sinyali alamadığı zaman Facebook’ta ve diğer tüm sitelerde yavaşlama meydana gelir.

 

Facebook videoları yavaş açılıyor.” ya da “Arkadaşımın paylaştığı videoyu izleyemiyorum.” gibi sorunların altında yaygın olarak internet bağlantısının yavaşlığı yatar. Bağlantı hızını etkileyen pek çok faktör mevcuttur. İnternet üyelik paketinize bağlı olarak bir hız limitiniz vardır. Ancak bunun altında bir bağlantı hızına sahipseniz Facebook’la birlikte diğer tüm sitelerde de yavaşlık yaşarsınız. Bunu belirlemek için önce bağlantı hızınızı test etmeniz gerekiyor.

 

Varsayalım ki internet paketinizin hızı 20 megabit. Gerçekleştirdiğiniz hız testinin sonucunda 1,5 megabitlik bir bağlantı hızına sahip olduğunuz ortaya çıktıysa bu, kullandığınız cihazın modemden yeterli internet bağlantısı erişimini sağlayamadığı anlamına gelir.

 

Bu sorunu gidermek için:

  • Modeme daha yakın bir yerde konumlanarak tekrar hız testi yapın.
  • Eğer bağlantı hızınızda artış varsa modemden fazla uzakta olduğunuzdan cihazınız internet bağlantısına erişmekte zorluk çekiyor demektir.

 

Facebook Çok Yavaş Nasıl Hızlandırabilirim?

Eğer modeme yaklaştığınızda bağlantı hızınızda artış meydana geldiyse, modeme daha yakın konumda Facebook’u kullanmanız gerekir. Ancak yalnızca Facebook bağlantı yavaşlığı tek başına bir anlam ifade etmez. Farklı site ve uygulamalarda da bağlantı hızınızı test etmeniz gerekir. 

 

Evde, aynı internet bağlantısını paylaşan farklı cihazlar varsa bu cihazları geçici olarak kapatıp bağlantı hızınızı tekrar test edin. Eğer cihazları kapattıktan sonra sizin bağlantı hızınızda artış meydana geldiyse en kaba tabirle cihazlardan biri internet bağlantısını sömürüyor demektir.

 

Ayrıca modeminizin etrafında internet erişimini engelleyebilecek objeler olmadığından emin olun. Modem civarına konulan vazo, biblo, ya da başka herhangi bir süs objesi modem sinyallerinin ortam içerisinde rahatlıkla dağılmasını engelleyebilir.

 

Ancak tüm bunlara rağmen bağlantı hızınızda artış meydana gelmediyse:

  • Servis sağlayıcınızla görüşmelisiniz. Muhtemelen internet servisini sağlayan hatlarınızda bir sorun vardır ve bu sorunun uzman teknisyenler tarafından giderilmesi gerekir.

 

Mobil internet üzerinden Facebook’a bağlanırken, cihazınızın sağ üst köşesinde çıkan bağlantı hızı ibaresine dikkat edin. 4.5G, LTE ve 3G bağlantılarının birbirinden farklı hızlara sahip olduğunu unutmayın. Örneğin 3G erişime sahip bir bölgede ulaşacağınız Facebook hızı ile LTE erişimine sahip bir bölgedeki Facebook hızı birbirinden farklılık gösterecektir. Fakat bağlantı türü değişmesine rağmen hızınızda artış olmuyorsa mobil operatörünüzle görüşmenizde fayda var. Mobil internet hızınızı test etmek için Google Play ve App Store’dan “Speedtest” adlı faydalı uygulamayı indirebilirsiniz.

Facebook Çok Yavaş Ne Yapabilirim ” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bedava İnternet

Scroll to Top