Facebook’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım? [EN BASİT YOL]

Facebook'ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım

Hem gerçek hayatta tanışıyor olup sosyal ağlarda arkadaş olduğumuz hem de bu sosyal ağlardan edindiğimiz arkadaşlarımızla olan sanal bağlantımızı çeşitli sebeplerden ötürü bitirmek, iletişimimizi kesmek isteyebiliriz. Facebook da kullanıcılarına bu konuda birçok opsiyon sunan, kişiler arasındaki iletişimin farklı boyutlarda yapılandırılmasına imkan tanıyan bir sosyal medya aracıdır. Facebook’un kullanıcılarına sunduğu ikinci bir kişiyle iletişimi sonlandırmaya yönelik opsiyonlarından biri de engelleme seçeneğidir. Kullanıcılar, iletişimlerini sonlandırmak istedikleri kişilerin, kendilerine Facebook üzerinden ulaşmalarının tüm yollarını kesme olanağına sahiptir.

 

Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Birisi sizi Facebook’un sohbet kısmı olan “Messenger”da engellediğinde bir daha o kişiye mesaj atmanız olanaksız hale gelmiş olur. Bu aynı zamanda o kişiyi artık Messenger ya da Facebook üzerinden arayamayacağınız anlamına da gelmektedir. Öte yandan sizle olan iletişimini kopartmak ancak bunu engellemeden yapmak isteyen bir kullanıcı sizinle olan konuşmasını yok sayabilir, konuşmanız hakkındaki bildirimleri kapatabilir veya konuşmayı silebilir. Fakat bunları fark edemezsiniz.

 

Messenger’da engellendiğimi nasıl anlarım sorusuna cevap almanın en basit yolu o kişiye attığınız mesajın gönderilemediğini görmektir. Birisine mesaj atmanızın engellenmesi, Facebook’tan engellenmekten farklıdır. Karşıdaki kişi tarafından sohbet bölümünden engellenmiş ama Facebook’tan engellenmemiş olabilirsiniz. Bu durumda o kişinin Facebook profilini görmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca yalnızca sohbet kısmından engellendiğiniz takdirde o kişinin gizlilik ayarlarına bağlı olarak durum güncellemelerini, yorumlarını, beğenmelerini de görebilirsiniz.

 

Facebook’ta Engellenmemi Kaldırabilir miyim?

Böyle bir şey mümkün değildir. Facebook kullanıcılarının gizlilik ilkelerine sadık kalarak, rahatsızlık duyup engelledikleri kişilerin onlarla bağlantı kurmasını engellemektedir.

 

Fakat eğer siz birini engellediyseniz ama daha sonra onunla iletişime geçmek istediyseniz o kişinin engelini kaldırabilirsiniz. Birinin engelini kaldırdığınızda o kişi sizin gizlilik ayarlarınıza bağlı olarak profilinizi, durum güncellemelerinizi, hakkınızdaki çeşitli bilgileri görebilir, size mesaj gönderebilir ve sizi arayabilir. Ancak engelini kaldırdığınız kişiyle otomatik olarak arkadaş olmazsınız. Fakat isterseniz, karşıdaki kişinin gizlilik ayarlarına da bağlı olarak, onu arkadaş olarak ekleyebilirsiniz.

 

Birinin engellemesini kaldırmak için

 

Facebook’ta Beni Engelleyenleri Nasıl Görürüm?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan Facebook’ta sizi engelleyenleri belli bir zamana kadar öğrenmek mümkün değildi. Fakat geçtiğimiz senelerde Chrome’nin geliştirdiği bir eklenti olan Fengel aracılığıyla sizi engelleyen kişileri öğrenmeniz mümkün hale geldi. Facebook üzerine geliştirilen ve ücretsiz şekilde kurulabilen bu eklenti Facebook kullanırken karşılaştığınız bazı engelleri ortadan kaldırır.

 

Fengel, Facebook’a içinde bulunmayan bazı özellikler getiriyor. Örneğin Fengel aracılığıyla Facebook’a giriş yapmadan sizi engelleyen insanları tespit edebilirsiniz. Google Chrome eklentisi olarak kullanıma sunulan Fengel ile aynı zamanda Facebook’a giriş yapmadan kişilerin profil fotoğraflarını görebilir ya da sizi engelleyen kişilerin profil fotoğraflarını ulaşabilirsiniz. 

 

Facebook Gizlilik Ayarları ile Bazı Uygulama ve Özellikleri Engelleme

Facebook, gizlilik ayarları olmadan kullanıldığında çeşitli sorunların ortaya çıkmasına açık olan bir sosyal platformdur. Bu sorunların ortaya çıkmasının sebebi sizi rahatsız eden, görmek istemeyeceğiniz içerikler olabilir. Bu sebeple Facebook’ta yalnızca kişileri değil, uygulamaları, sayfaları da engelleyebilirsiniz. 

 

Facebook, içerisinde en çok oyun ve uygulama içeren sosyal medya araçlarından biridir. Bir kullanıcı olarak her zaman bu oyun ve uygulamaları görmek istemeyebilirsiniz. Bir defa giriş yaptığınız bir oyun ya da uygulama sürekli olarak size bildirim gönderiyor ya da ana sayfanızda başka insanlar yüzünden birçok gönderi oluşuyor olabilir.

 

Bu uygulama ayarlarını değiştirmek için:

  • Hesap>Gizlilik Ayarları>Uygulamalar ve İnternet Siteleri adımlarını izleyerek bu uygulamaların ayarlarını düzenleyebilir ve durumu kontrol altına alabilirsiniz. Bu adımlar doğrultusunda tüm platform uygulamalarını kapatabilir ve size gelen bildirimleri engelleyebilirsiniz.

 

Birçok kişiyi, engellemenize gerek kalmadan kendinizi aramalara kapatabilirsiniz. Böylece kullanıcıların adınızı aratarak Facebook aramalar kısmından size ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

 

Facebook aramalar kısmından size ulaşmalarını engellemek için:

  • Gizlilik Ayarları kısmına gelerek “Temel Dizin Bilgileri”ndeki “Ayarları Gör”e tıklayın.
  • Burada karşınıza hangi özellikleri kimlerin görebileceğine izin verdiğinizi gösteren birçok kısım çıkacaktır.
  • Bu seçenekler arasında en üstte kalan “Facebook’ta beni arama” satırının görülebilme alanını “sadece arkadaşlarım”a getirebilirsiniz. Böylece tanımadığınız ya da Facebook’ta arkadaşınız olmayan kişilerin arama kısmında sizi bulmalarına engel olursunuz.

Facebook’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım? ” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Çalınan Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır? [KESİN ÇÖZÜM]

Facebook Büyük Yazı Sorunu Nasıl Çözülür?

Scroll to Top