Çalınan Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır? [KESİN ÇÖZÜM]

Çalınan Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır

Facebook artık hayatımızın bir parçası. Haberleri de, arkadaşlarımızın neler yaptığını da, alışverişimizi de artık bu platform üzerinden yapıyoruz. Ancak bazen Facebook hesabımızla alakalı tatsız durumlar da yaşanabiliyor. Kıskanç bir eski sevgili ya da hacker özentisi bir ergenin oyununa düşerek hesabımızın güvenliğini kaybedebiliyor ve hesap bilgilerimizi kaptırabiliyoruz. Eğer siz de böyle bir eylemin kurbanı olup Facebook hesabınızı çaldırdıysanız, paniğe mahal yok. Facebook hesap kurtarma rehberimizi takip ederek hesabınızı geri alabilirsiniz.

 Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Hemen, Facebook hesabım çalındı şikayetlerine başlamadan önce hesap bilgilerinizin gerçekten ele geçirildiğine emin olmalısınız. Her gün sayısız kişi, çeşitli sebeplerle hesabına giriş yapamadığında hesabının çalındığını düşünüyor. Peki, Facebook hesabınızın çalındığını ya da başkası tarafından kullanıldığını nasıl anlayacaksınız? Malumun ilamı olmakla birlikte Facebook hesabınızın çalındığının en bariz göstergesi, mevcut giriş bilgilerinizle hesabınıza erişim sağlayamamanızdır. Eğer mail adresi ve şifre bilgilerinizi doğru girdiğinizden eminseniz, bir şekilde hesabınız çalınmış demektir. Bunun haricinde hesabınıza giriş yaptığınızda bazı tuhaflıklar fark ediyorsanız da hesap bilgileriniz çalınmış olabilir. Facebook Güvenlik Merkezi’nde bu durumlar şu şekilde listelenmiş;

  • Adınız ya da doğum tarihiniz değiştirilmiş,
  • Tanımadığınız kişilere ya da tanıdığınız kişilere sizin bilginiz olmadan arkadaşlık isteği gönderilmişse,
  • Arkadaşlarınıza sizin yazmadığınız mesajlar gönderilmişse,
  • Sizin hazırlamadığınız gönderiler paylaşılmışsa Facebook hesap güvenliğiniz tehdit altında olabilir.

Hesap bilgilerinizi ele geçiren her zaman kanlı canlı bir insan olmayabilir. Tıkladığınız yanlış bir bağlantı ya da indirdiğiniz zararlı bir içerikle aktif olan “bot”lar Facebook hesabınızı sizmiş gibi kullanmaya başlayabilir ve ağına daha çok kişiyi düşürmek için “spam” adı verilen mesajlar ve gönderiler paylaşabilir. Böyle bir durumda hemen Facebook Yardım Merkezi’ne girerek destek almalısınız.

Facebook Şifrem Değiştirilmiş Nasıl Geri Alabilirim?

Eğer doğru giriş bilgileriyle hesabınıza erişemiyorsanız yapmanız gereken ilk şey Yardım Merkezi’ne gitmektir.

Facebook hesap kurtarma ekranına gitmek için TIKLAYINIZ

  • Çıkan ekranda, Facebook’un sizi tanıyabilmesi için hesap bilgileriniz çalınmadan önceki mail adresinizi ve şifrenizi girin.

hesap bulma ekranı

  • Eğer hesabınıza ait mail adresi değiştirilmediyse mail adresiniz aracılığıyla hesabınızı kurtarma seçeneğini seçin.

mail adresi

  • Mail adresinize gönderilecek kodu ilgili ekrana girin.

güvenlik kodu ekranı

Hesabınızı güvene aldıktan sonra yeni ve daha güvenli bir şifre belirleyerek hesabınızı geri alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

yeni şifre oluşturma ekranı

Facebook Hesabım Başka Biri Tarafından Kullanılıyor, Ne Yapabilirim?

Hesabınıza erişim sağlamanıza rağmen, sizin yazmadığınız mesajlar gönderilmişse ya da paylaşımlar yapılmışsa yine Yardım Merkezi’nden “başka birinin hesabımı kullandığını düşünüyorum” seçeneğini işaretleyerek adımları takip edin.

facebook hacked menüsü

Facebook önce bir sistem taraması yaparak hesabınızın zararlı bir yazılım tarafından ele geçirilip geçirilmediğini tespit edecek. Eğer böyle bir durum varsa öncelikle bu yazılımı kaldırmak için antivirüs programınızdan faydalanacak. Eğer bir antivirüs yazılımı kullanmıyorsanız Facebook size ücretsiz ortaklarından bir tanesini önerip kurulum yapmanızı isteyecek. Zararlı yazılımın kaldırılmasının ardından güvenlik adımları başlayacak. Facebook sizden ilk adımda şifrenizi değiştirmenizi isteyecek. Ardından son dönemde tarafınızdan yazılmış tüm mesajları ve gönderileri listeleyecek. Bu listeden size ait olmayanları silerek temizleyebilirsiniz.

Sizin izniniz olmadan hesabınızın kullanılmaması için alabileceğiniz en kolay güvenlik önlemi iki faktörlü kimlik doğrulamasıdır. Bu kimlik doğrulama yöntemini aktif hale getirerek, hesabınıza başka birinin giriş yapmasını engelleyebilir, girmeye çalışanları SMS ya da e-mail aracılığıyla bilgilendirilerek anında işlemi durdurabilirsiniz.

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Kapatabilirim?

Hesabınızı tamamen kapatmadan önce size önerimiz tarif ettiğimiz yöntemleri uygulayarak çalınan Facebook hesabını geri almanız olacaktır. Çünkü, siz hesabınızı kapatsanız bile, hesap bilgilerinizi elinde tutan kişiler siz hesabınızı kapandı zannederken sizin adınıza paylaşım yapmaya ve mesaj göndermeye devam edebilir. Dahası hesabınız üzerinden illegal oluşumlar ve terör örgütleriyle bağlantı kurup sizi hukuki yönden zor durumda bırakacak eylemler gerçekleştirebilirler. Böyle bir durumda kalmamak için hesabınızı kapatmadan önce muhakkak geri alma çalışmanızı öneriyoruz.

Hesabınızı geri aldıktan sonra Facebook hesabınızı dondurmakta ya da silmekte kararlıysanız “Facebook hesabı nasıl silinir” konulu içeriğimi okuyarak süreci tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Facebook Hesap Silme, Kapatma ve Dondurma İşlemi

Çalınan Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır” başlıklı yazımızda hesabını çaldıran uygulama kullanıcılarının yapmaları gereken işlemleri detayları ile birlikte aktardık. Daha detaylı bilgi almak için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Scroll to Top