WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

WhatsApp'ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım

Onlarca anlık mesajlaşma uygulaması içinden WhatsApp’ın sivrilmesinin ve bu kadar çok sevilmesinin önemli sebebi, şüphesiz ki uygulamanın sürekli olarak kendini geliştirmesi. Gün geçmiyor ki ortalık yeni bir Whatsapp özelliğiyle çalkalanmasın. Çok değil, bundan sadece 10 sene önce hayatımıza basit bir SMS uygulaması gibi giren Whatsapp, bugün bunun çok daha ötesinde, adeta tek başına bir iletişim organı.

WhatsApp’ı her marka telefona 1-2 dakika içinde kolayca kurup, derhal kullanmaya başlayabilirsiniz. Telefon rehberinizde kayıtlı olan kişilerle yazılı, sesli, görüntülü iletişim kurabilir, birbirinizle fotoğraf, belge ve konum paylaşabilirsiniz. Hattınız ister faturalı olsun isterse ön ödemeli, wifi bağlantısı olan her yerde WhatsApp’ı hiçbir ek ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

WhatsApp, telefon numarasını bildiğiniz herkesle iletişim kurmanızı sağlar. Tabii, sizin numaranızı bilen herkes de sizinle iletişime geçebilir. Pek çok ticari kuruluşun, belediyenin, siyasetçinin, derneğin vs. birer Whatsapp iletişim hattı olduğunu hesaba katacak olursak, bu durum sizi hiç istemediğiniz bir ilişkinin içine sokabilir. İşte WhatsApp “kişi engelle” özelliği, bu gibi istenmeyen durumları engellemek için.

Son derece faydalı olan bu özellik zaman zaman sevgililer, eşler ve aile arasında sorunlara da neden olabiliyor. 

WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Whatsapp’ta engellendiğinizi aşağıdaki yönergeleri kontrol ederek anlayabilirsiniz, o yönergeler ise şu şekildedir:

  • Sizi engelleyen kişiye WhatsApp mesajı yazamazsınız. Daha doğrusu siz yazarsınız da, o mesaj karşı tarafa iletilemez. Yani, gönderdiğiniz mesajın yanında, karşı tarafa ulaştığını ifade eden o 2 mavi çizgiyi bir türlü göremezsiniz. İleride engel kalksa bile, bu mesajlar karşı tarafa iletilmez.
  • Sizi engelleyen kişiyi WhatsApp araması yapamazsınız.
  • Sizi engelleyen kişinin profil fotoğrafının yanında, çevrimiçi olup olmadığını ya da en son ne zaman çevrimiçi olduğunu gösteren satır boştur. Ama bu boşluk tek başına, engellendiğinizin kanıtı olamaz. Kişisel bir tercih olarak karşınızdaki kişi bu özelliği kapatmış olabilir ve o zaman herkese bu şekilde görünür.
  • Sizi engelleyen kişinin profil fotoğrafında yaptığı değişikliği göremezsiniz. Siz onu hala engelleme öncesi fotoğrafıyla görürsünüz. Bunu da ancak ortak bir arkadaşınızın hesabından bakarak öğrenebilirsiniz.

 

Tüm bu ipuçları birinin sizi engellediği anlamına gelebilir de gelmeyebilir de. Her biri tek başına kişisel birer tercih olarak seçilmiş olabilirler. Öte yandan elektrik kesintisi, telefon arızası, telefonun kapalı olması, internet bağlantısı olmaması gibi durumlarda da bunlarla karşılaşabilirsiniz.

Kişi engelleme özelliği, telefon rehberinizi etkilemez. Eğer telefon rehberinize numarası kayıtlı olan biri sizi WhatsApp’ta engellediyse, numarası sizin telefonunuzdan silinmez. Kayıtlı bir numarayı telefonunuzdan ancak kendiniz silebilirsiniz. Sizi engelleyen kişi aynı zamanda numaranızı silmiş bile olsa, onun numarası sizde durmaya devam eder.

 

WhatsApp’ta Silindiğini Nasıl Anlarsın?

Doğrusu WhatsApp’ın “kişi silmek” gibi bir özelliği yok. Zaten uygulama içinde birini silseniz bile, numarasını biliyorsanız her an yeniden iletişime geçebilirsiniz. Birinin sizi silmesi ancak numaranızı telefon rehberinden silmesi ve telefonun arama ayarlarından engellemesi ile mümkün olabilir. Bunu da aradığınız kişiye telefon hattı üzerinden hiçbir yolla (SMS, telefondan arama, WhatsApp) ulaşamadığınız zaman anlayabilirsiniz.

 

WhatsApp Engelleme Kırma Mümkün mü?

Engelleme yapılan telefonu ele geçirmediğiniz sürece, engellemeyi kaldıramazsınız.Oldu ki sizi engelleyen kişinin telefonunu ele geçirirseniz engeliniz bir süreliğine kalkar. Bir süreliğine diyoruz çünkü sizi engelleyen kişinin yeniden engellemesi hiç de zor değil.

WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım? ” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp Numara Değiştirme Hakkında Tüm Bilgiler 2021

Scroll to Top