WhatsApp Güvenlik Kodu Değişti Ne Demek?

WhatsApp Güvenlik Kodu Değişti Ne Demek?

Whatsapp, bugün tüm dünyada en fazla kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Yaklaşık 10 yıl önce, cep telefonlarının kısa mesaj (SMS) uygulamasına bir alternatif olarak geliştirilen Whatsapp, bugün artık neredeyse alternatifi olmayan bir iletişim kanalı. Başlangıçta sadece, birbirinin fihristine kayıtlı 2 kişi arasında yazılı mesajlaşma yapılabilirken, bugün sınırsız sayıda insan hem yazılı, hem sesli hem de görüntülü iletişim kurabiliyor; belge, resim ve konum paylaşabiliyor. Genç, yaşlı, amatör, profesyonel her kesimden 1 milyardan fazla insanın Whatsapp’ı kullanabiliyor olmasının en önemli sebeplerinden biri uygulamanın ücretsiz olması ise, bir diğeri de güvenilir olması.

İnternet teknolojilerini kullanan bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler hayatımıza sadece konfor ve müthiş kolaylıklar değil, aynı zamanda kişisel verilerin güvenliği ve özel hayatın gizliliği gibi kocaman sorunlar da getirdi. Hatta bu sorunlar sadece bireylerin değil devletlerin güvenliğini de tehdit edebiliyor.

Peki, zaman zaman karşımıza çıkan “Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti” uyarısı ne anlama geliyor?

Whatsapp Güvenlik Kodu Nedir?

Whatsapp’ın bu kadar geniş kitleler tarafından tercih edilmesinin en önemli sebebi, uygulamanın kullandığı gizlilik ve güvenlik önlemlerine olan inançları. Whatsapp’ta, paylaşımların istenmeyen kişilerin eline geçmesini engelleyen uçtan uca şifreleme özelliği bulunur. Bu özellik sayesinde gönderdiğiniz mesaj sadece gönderdiğiniz kişi tarafından okunabilir. İletişim ister 2 kişi arasında isterse kalabalık bir grup arasında gerçekleşiyor olsun, tüm yazılı ve sesli mesajlar, video ve fotoğraflar, belgeler, durum güncellemeleri ve sesli-görüntülü aramalar şifrelenir. Üstelik bu şifreleme kullanıcının inisiyatifine bırakılmaz, her kullanıcı için geçerlidir (uygulamanın güncel olması şartıyla) ve her zaman açıktır.

Güvenlik kodu, şifrelenmiş şekilde karşı tarafa gönderdiğiniz mesajın alıcı tarafından okunabilmesi için, bu şifreyi açmaya yarayan anahtardır. Bu anahtar, uygulamayı indirdiğiniz telefona, uygulamayla birlikte otomatik olarak tanımlanır ve sadece sizde ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur.

güvenlik kodu değişti bildirimi

2016 yılında devreye alınan uçtan uca şifrelemenin uygulanması sayesinde hiç kimse, hatta Whatsapp çalışanları bile, sohbet içeriklerine erişemez.

Whatssapp güvenlik kodu koyma ve diğer tüm güvenlik önlemleri art arda ve otomatik olarak gerçekleşir. Yani telefonunuzun herhangi bir ayarını açıp kapatmanıza ya da Whatsapp uygulaması içinde herhangi bir tercihte bulunmanıza gerek yoktur.

Whatsapp Güvenlik Kodu Neden Değişir?

Güvenlik kodu her kullanıcıya özel ve otomatik olarak oluşturulan benzersiz bir şifredir. Uygulamayı cep telefonunuza yüklediğinizde oluşturulur. Cep telefonunuzu değiştirdiğinizde ya da mevcut telefonunuzdaki Whatssapp uygulamasını silip yeniden yüklediğinizde, sistem sizin için yeni bir kod oluşturur. Sözün özü, whatsapp güvenlik kodu değiştirmek, devre dışı bırakmak, kapamak, açmak veya whatsapp güvenlik kodu koymak kullanıcıların kendilerinin yapabileceği işlemler değildir.

Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti, Ne Yapmalıyım?

Siz zaten cep telefonunuzu değiştirerek ya da Whatssapp uygulamasının en son sürümünü telefonunuza yükleyerek, yapmanız gerekeni yaptınız. Güvenlik kodunuzun değiştiği, değişimden sonraki ilk mesajlaşmanızda karşı tarafa bildirilir. Bu sadece bilgilendirme amaçlı bir bildirimdir, herhangi bir işlem yapmanızı gerektirmez. Sohbet sırasında size görünen, arkadaşınızın güvenlik kodunun değiştiğine dair mesaj da sadece bilgilendirme içindir. İsterseniz bu bilgilendirme mesajlarını engelleyebilirsiniz ama bu engelleme güvenlik kodunu ve uçtan uca şifreleme uygulamasını ortadan kaldırmaz.

WhatsApp Güvenlik Kodu Değişti Ne Demek” başlıklı yazımızda Whatsapp kullanıcılarının sıklıklar gördüğü uyarının ne anlama geldiğini tüm detayları ile birlikte aktardık. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

İnternetsiz Whatsapp kullanma 2021

Scroll to Top