Tiktok Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

tiktok canlı yayın

Z kuşağının etkisiyle Tiktok uygulaması yükselişini sürdürüyor. Tiktok canlı yayın uygulamaya yabancı olan yeni kişilerce zor kavranmaktadır. Uygulama üzerinde sıklıkla 15 saniyelik videoların paylaşılması sağlanmaktadır. Bunun yanında canlı yayınlarda çok fazla izleyici sayısına ulaştığı için kullanıcılar canlı yayınlarla çeşitli kazançlar elde ediyorlar.

Tiktok uygulamasında iyi bir kullanıcı sayısınız bulunuyorsa, yaptığınız canlı yayınlarda reklam verilmektedir. Canlı yayın sayısı üzerinden Tiktok bir ücret ödemese bile firmalarla yapılan anlaşmalarla çok iyi kazançlar elde ediliyor.

Tiktok Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

 

Tiktok canlı yayın nasıl yapılır
Tiktok canlı yayın nasıl yapılır

Tiktok Çin ülkesinde çıkan ve Dünya’ya büyük bir hızda yayılan popüler canlı yayın uygulamaları arasında bulunmaktadır. Bunun yanında kullanıcılar kısa videolarla bile izleyici kitlelerine ulaşıyorlar. Tiktok canlı yayını açmadan önce kullanıcıların özellikle bilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Uygulamayı kullananlar 13 yaşından küçükse Tiktok hesabı açmasına izin verilmemektedir.

Hatta 16 yaşından daha küçük çocuklar Tiktok canlı yayın açamazlar. Topluluk kuralları gereği küçük bireylerin suiistimal edilmemesi için Tiktok uygulaması buna önem vermektedir. Aynı zamanda bu tarz hesapların kurallara uymayan şekillerle canlı yayın yaptığında kapatıldığını ekleyelim. Tiktok yalnız en az 1000 takipçisi olan kullanıcıların canlı yayın açmasına izin  vermektedir.

Bu sayede fake hesaplar ve kötü amaçla canlı yayın açmaya çalışan kişiler az sayıya inmektedir. Eğer canlı yayın açmayı düşünüyorsanız, öncelikle yukarıdaki şartları sahip olmalısınız. Tiktok üzerinden açacağınız canlı yayın için aşağıdaki adımlarla ilerlemeniz gerekmektedir.

  • Tiktok uygulaması üzerinde hesabınızla oturum açın.
  • Uygulama açıldığı anda en alt kısımda ‘’ + ‘’ tuşu görünecektir.
  • Kaydetme seçeneğinin de yer aldığı alanın yan tarafında ‘’ canlı yayın ‘’ düğmesi bulunmaktadır.
  • Düğmeye bastıktan sonra canlı yayın akış ekranı karşınıza gelecektir. Burada bir canlı yayın ‘’ başlığı ‘’ belirleyin ve ‘’ Canlı yayına geç ‘’ tuşuna basılmalıdır.

Tiktok Canlı Yayınında Nasıl Başarılı Olunur ?

Canlı yayın açan bazı kullanıcılar diğerlerinden üstünlük kuruyorlar. Çünkü onlar ne zaman canlı yayın açması gerektiğin iyi hesaplıyorlar. Özellikle kullanıcı sayısı az olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Aşağıdaki başlıkları doğru uygulayan bir çok Tiktok yayıncısı başarılı olmayı başarmaktadır.

Zamanlama: Sınırlı sayıda bir takipçi kitleniz varsa, yayına onların en çok aktif olduğu dönemde açmaya özen gösterilmelidir. Çünkü bu sayede daha fazla kitleye ulaşılması kolay olacaktır. Daha az kişinin olduğu canlı yayınlara kullanıcılar daha az rağbet gösterirler.

Canlı yayın duyurusu: Özellikle canlı yayın açmadan önce Tiktok kullanıcıları takipçilerine bir duyuru yayınlamalıdır. Takipçileriniz canlı yayını izlemeyi istiyorsa, canlı yayın saatini önceden öğreneceği gibi yayına katılım sağlayacaktır. Etkileşiminizi önemli bir oranda artıran yöntemlerin başında gelmektedir.

Yayın kalitesi: Tiktok yayıncılarının en fazla izleyici sayısına ulaştığı yayınların görsel kalitesi yüksektir. Eğer yayın sırasında kullanışlı bir aydınlatma ve aynı zamanda ses sistemi kullanılıyorsa, bu iyi bir sonuç getirecektir. Ortam gürültüsünün çok fazla olduğu Tiktok yayınlarını kullanıcılar tercih etmiyorlar.

Yayın bağlantısı: İyi bir canlı yayının anahtarı güçlü bir internet bağlantısından geçmektedir. Yayının kesintiye uğramaması ve donmaması daha fazla aktif izleyici getirecektir. Gerekli şartları sağlıyorsanız, daha kaliteli yayınlar yapacağınızdan kuşkunuz olmasın.

Kameranın sabitlenmesi: İzleyiciler kameranın devamlı hareket ettiği ve başlarını döndüren yayınlarda uzun süre kalmıyorlar. Kameranızı bir alana sabitleyin ve bir netlik elde edin. Bu sayede daha kaliteli Tiktok yayını yapmanız kolay olacaktır.

Yayıncının etkileşimi: Sosyal becerisi kuvvetli olan yayıncılar takipçileriyle iyi muhabbet kuruyorlar. Onların yazdıklarını okuyor ve devamlı onlara cevap veriyorlar. Bu sayede canlı yayın ortamında çok fazla konuşma gerçekleşmektedir. Yayıncı soru cevapladığı sürece ve izleyicilere tepki verdiği sürece yayında kalan kişi sayısı fazla olacaktır.

Bilgisayardan Instagram DM Nasıl Gönderilir?

Scroll to Top