Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? [KESİN ÇÖZÜM]

Instagram'da Engellendiğimi Nasıl Anlarım

800 milyon kullanıcısıyla Instagram, fotoğraf paylaşım platformları içerisinde en çok kullanılanı ve bilineni konumunda. Hikaye paylaşımı ve yakın zamanda eklenen IGTV özelliğiyle video paylaşım platformu olma yolunda da ilerleyen Instagram güzellikleriyle olduğu kadar yaşanan can sıkıcı durumlarla da gündeme geliyor. Günümüzde sosyal medya mecraları öyle bir konuma geldi ki artık takip ettiğimiz ünlülerin haberlerini ya da açıklamalarını gazetelerden değil Instagram ve Twitter gibi platformlardan öğreniyoruz. Bu kadar yaygın kullanılan ve etkisi tartışılmaz büyüklükte olan bir platformda bazı nahoş durumların yaşanması da kaçınılmaz.

Instagram’da Biri Neden Engellenir?

Bu sorunun yanıtı aslında çok basit. Nasıl ki gerçek hayatta varlığından haz etmediğimiz, görüşmek istemediğimiz birinden uzak duruyor ve onu görmezden geliyorsak, aynı şekilde internet dünyasında da o kişiyi görmezden gelmeyi tercih ediyoruz. Üstelik gerçek hayattakinin aksine, bunu tek bir tuşa basarak yapmak mümkün. Engellenen kişi, küfürlü konuşmuş olabilir, sürekli rahatsız edici ya da “spam” içerikli mesajlar ya da paylaşım altına yazılar yazıyor olabilir ya da artık görüşmek istemediğimiz eski bir arkadaş hatta sevgili bile olabilir. Instagram’da birinin engellenmesinin nedeni tamamen engelleyen kişinin tercihi ve arzusuna bağlıdır.

 Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Instagramda engellenmeniz için illa “stalker”lık yapmanız ya da bahsettiğimiz rahatsızlık veren eylemleri gerçekleştirmeniz gerekmiyor. Bazı durumlarda, sizden gizli kapaklı işler çevirmek isteyen arkadaşlarınız ya da yakınlarınız da sizi bir süreliğine de olsa engelleyebiliyor. Eğer bir kullanıcının sizi Instagram’da engellediğini düşünüyorsanız bunu anlamanın yolu çok basit. Sizi engellediğini düşündüğünüz kişiyi arattığınızda karşınıza hesabı karşınıza çıkmıyorsa sizi engellemiş olabilir. Ancak, arama sonucunda o kullanıcıya ulaşamamanız her zaman sizi engellediği anlamına gelmez. Bu durumu kesin olarak öğrenmenin yolu kullanıcının profil sayfasına girmektir. Eğer düşündüğünüz gibi engellenmişseniz profil sayfasına girdiğinizde, çeşitli paylaşımlar yaptığına emin olduğunuz birinin hiçbir paylaşımını göremez ve “Görüntülenecek İçerik Yok” mesajını alırsınız.

Yalnız buradaki mesajı gizli hesaplarla karıştırmamak gerekir. Eğer daha önceden girip paylaşımlara bakabildiğiniz bir profili artık “Bu hesap gizli” mesajından dolayı görüntüleyemiyorsanız, o kullanıcı hesabını ve dolayısıyla paylaşımlarını gizliye almış demektir ve yalnızca takibine izin verdiği kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Ancak takip etmekte olduğunuz bir kullanıcının içeriklerine ulaşamıyorsanız engellenmişsiniz demektir.

Bir diğer ihtimal de kullanıcının hesabını dondurmuş olabileceğidir. Peki birinin instagram hesabını dondurduğunu nasıl anlarız? Eğer ulaşmak istediğiniz kullanıcının hesabı hiç yokmuş gibi bir sonuçla karşılaşıyorsanız o kişi sizi engellememiş, hesabını dondurmuştur.

Bazı cin fikirli geliştiriciler, Instagram kullanıcılarının bu merakını ve endişesini onların hesap bilgilerine erişmek için kullanabiliyor. Bu nedenle, Instagram’da engellenip engellenmediğinizi öğrenmenin bu kadar kolay bir yolu varken sakın bu tarz hizmetler verdiğini iddia eden site ve uygulamalara hesap bilgilerinizi kaptırmayın.

Instagram Hikayede Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Bir Instagram kullanıcısının sizi direkt profilinden men ettiğini anlayabilmek yukarıda anlattığımız yöntemler sayesinde oldukça kolay ancak aynısını Instagram hikayeleri için söylemek mümkün değil.

Burada engellendiğinizi anlamanın formülünden bahsetmeden önce Instagram hikayelerinin ne olduğuna ve nasıl başladığına değinmekte fayda var. Bilindiği üzere Instagram’ı satın alan Facebook, bir süre sonra benzer bir paylaşım platformu olan Snapchat’i de almak istemiş fakat bu isteği kabul edilmemişti. Anlık paylaşılan ve bir süre sonra kaybolan hikaye fikri Mark Zuckerberg’i hayli etkilemiş olacak ki sahip olduğu Instagram platformuna bu özelliği ekleyerek kullanıcılarının 24 saat içerisinde kaybolan fotoğraf ve video paylaşımlarına olanak veren “Hikayeler” özelliğini hayata geçirdi. Snapchat hala 191 milyon günlük kullanıcısıyla en çok kullanılan paylaşım platformlarından biri olsa da Instagram, 400 milyonluk hikaye kullanıcısıyla rakibine fark atmış durumda.

Bu bilgilerin ardından asıl merak edilen konuya dönebiliriz. Bir kullanıcının sizi Instagram hikayelerinden engellediğini yani hikayelerinin size görüntülenmesini gizlediğini tespit edebilmenin pratik bir yolu yok. Çünkü kullanıcı hikayesini belli kişilere kapalı olarak paylaştığından ve böyle bir durumda sizin paylaşılan hikayeden haberiniz olmayacağından bunu tespit edebilmeniz olanaksız.

Ancak, aynı kullanıcıyı takip eden bir başka arkadaşınız ya da akrabanızın hesabıyla o kullanıcının hikaye paylaşıp paylaşmadığını kontrol edebilir ve eğer paylaşmışsa hikayelerini size gizlediğini anlayabilirsiniz.

Instagram’da Engellendim Nasıl Kaldırırım?

Bir kullanıcı tarafından engellendikten sonra o platformda ona erişebileceğiniz tüm yollar kilitlendiğinden engelinizi kaldırmanın bir yolu bulunmuyor. Ancak, başka bir hesap açarak ya da bir tanıdığınızın hesabıyla kullanıcıya ulaşarak engelinizi kaldırmasını rica edebilirsiniz. Fakat biz şansınızı fazla zorlamamanızı öneriyoruz. Engellemenin bir yanlışlıktan ibaret olduğunu düşünüyorsanız başka, fakat bu durumun haricinde yapacağınız her eylem sizi daha rahatsız edici kılacak ve ısrar etmeniz halinde kullanıcıyı hukuki yollara başvurmak zorunda bırakabilecektir.

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım” başlıklı yazımızda engellendiğinizi anlamak için yapılması gereken işlemleri sırasıyla anlattık. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilir veya ana sayfada yer alan en güncel makaleleri takip edebilirsiniz.

Instagram’da Fotoğrafları Öne Çıkmanın Yolları 2021

Scroll to Top