Instagram’da Anket Nasıl Yapılır 2021

Instagram'da Anket Nasıl Yapılır 2021

Instagram, her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Resim ve videolar aracılığıyla ilgi alanlarımızı, bizi mutlu eden anları ya da arkadaşlarımızla olan sevimli fotoğraflarımızı tüm dünyayla paylaşmamıza hatta başka kullanıcıların paylaşımlarını repost etmeye olanak veren Instagram, “Hikayeler” özelliği sayesinde de kullanıcı sayısında büyük bir artış sağladı.

Facebook ve Instagram’ın sahibi Mark Zuckerberg’in Snapchat uygulamasını satın alma isteğinin olumsuz sonuçlanmasıyla Instagram’a eklediği “Hikayeler” özelliği, uygulamaya farklı bir boyut, kullanıcılara yeni bir heyecan getirdi. Instagram Hikayeleri’nin en merak edilen ve gizlide kalmış uygulamalarından biri de anket yapabilme özelliği. Instagram’ın bu anket özelliği sayesinde kullanıcılar belli fotoğrafları ya da belli konseptteki görselleri oylamaya sunabiliyorlar.

 

Instagram’da Nasıl Anket Yapılır?

Instagram’ın anket özelliği, biraz gizli saklı köşelerde bulunmasından dolayı tam olarak keşfedilebilmiş değil.

Instagram hikayenizde anket yapmak için:

  • Instagram Hikayeleri paylaşımı ekranına gelin.
  • Anket yapmak istediğiniz kişi ya da objenin fotoğrafını çekin veya sol alt köşeden galerinizdeki mevcut bir fotoğrafı seçin.

anket_1

  • Sağ üstte yer alan gülen surat ifadesine dokunun.
  • Açılan menüden “Anket” seçeneğine dokunun.

anket_2

  • “Soru sor” yazan bölüme, anket yapmak istediğiniz konuyla ilgili sorunuzu yazın.

anket_4

  • Dilerseniz anket şıklarına tıklayarak yanıtları değiştirebilirsiniz. Yalnızca “Evet/Hayır” yanıtlarını kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak anketinizde iki yanıttan fazla seçenek bulunamaz.

anket_3

  • Anketin düzenlemesini tamamladıktan sonra, sağ alt köşedeki “Alıcı” düğmesine dokunun.

Anketinizi direkt hikayenizde paylaşabileceğiniz gibi takip ettiğiniz kullanıcılar arasından yapacağınız seçimle belli kişilere de gönderebilirsiniz. Eğer anket yapmak istediğiniz konuya henüz karar vermediyseniz internetten aratarak Instagram anket örneklerine bakabilirsiniz.

 

Instagram’da Anket Yapamıyorum, Ne Yapmam Gerekli?

“Instagram anket yapamıyorum.” sorununun sebebi genelde kullanıcıların uygulamaya kamera ve mikrofonlarına erişim izni vermemesinden kaynaklanır.

 

Eğer bu izinleri vermediyseniz:

  • “Hikayeler” sekmesi açılmaz ve dolayısıyla anket yapamazsınız.
  • Uygulamanın kamera ve mikrofonunuza erişmesine izin vermek için karşınıza çıkan “Kamera ve Mikrofon etkinleştir” seçeneğine dokunmanız yeterli.

 

Anket yapmak isteyenlerin yakındığı bir diğer konu da “Instagram’da anket seçeneği çıkmıyor.” sorunudur. Eğer Instagram uygulamanızı güncellemediyseniz bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Google Play ya da App Store’dan uygulamanızı güncelleyip tekrar deneyin. Eğer sorun çözülmediyse uygulamayı tamamen kaldırıp tekrar yükleyin.

 

Bu soruna neden olan bir başka etken de cihazınızın işletim sisteminin düşük kalmasıdır. Bazı uygulamalar cihazın işletim sisteminin güncel olup olmadığını sorgulayarak bazı özellikleri aktif ya da pasif konuma alabilir. Bu nedenle cihazınızın işletim sisteminin güncel olduğundan emin olun.

 

Ayrıca bazı eski cihazlarda da anket özelliğinin kullanılamadığına dair çeşitli yazılar mevcut. Bu sorunun çözümü için ne yazık ki cihazınızı değiştirmenizden başka bir yol bulunmuyor. Geliştiriciler hemen her gün uygulamalarına yeni özellikler ve seçenekler ekliyorlar. Eklenen her yeni özellik cihazın donanımını zorlayan bir başka eklenti anlamına geliyor. Bu devinimi yakalayabilmek için kullanıcılara, belli bir süre içerisinde cihazlarını yenilemekten başka bir seçenek kalmıyor.

Instagram’da Anket Nasıl Yapılır 2021 ” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Instagram’da Fotoğrafları Öne Çıkmanın Yolları 2021

Scroll to Top