İnstagram Mesajları Gizleme Nasıl Yapılır?

İnstagram Mesajları Gizleme Nasıl Yapılır (2)

İnstagram uygulamansa fazla kullanıcısı olan ve sık mesaj alanlar çok fazla bildirim alıyorlar. İnstagram mesajları gizleme sayesinde yalnızca uygulama girişlerinde bildirimler görünmektedir. Yani telefonu kullanırken uygulamaya girmediğiniz durumlarda bildirim alınmamaktadır. Çünkü gün içerisinde çok fazla bildirim alıyorsanız, bu sizin şarjınızı kısa sürece eritecektir.

Android ve İos telefonlara ait mesajları nasıl kapatacağınızı anlatacağız. İki farklı cihazda da işlemler farklı şekilde yapılmaktadır. İnstagram mesaj gizlemeinstagram mesaj bildirimi kapatma işleminin nasıl yapacağına hızlıca bakalım.

Android Cihazlarda İnstagram Mesajları Gizleme

Android kullanıcıları için mesaj gizleme yapılması 2 farklı seçenek sunmaktadır. Seçeneklerden biri hiçbir bildirimi göstermezken, birisi ise mesajın içeriğini göstermemektedir. Hangisini kullanacağınızı seçtikten sonra kısaca şu adımları yapmanız gerekecektir.

 • Ayarlar alanına gidilmelidir.
 • Açılan ekran üzerinde ‘’ bildirimler ‘’ bölümüne geçiş yapın.
 • Bu alanda telefonunuza yüklü uygulamalar görünecektir. Bu alanda ‘’ arama ‘’ kısmından instagram programını kolayca bulun.
 • Uygulamayı bulduktan sonra orada ‘’ bildirimlere izin ver ‘’ diye bir seçeneğin aktif olarak çalıştığı görünecektir. Eğer bunu kapatırsanız, artık uygulama size mesaj ve diğer bildirimleri göndermeyecektir. Yalnızca uygulamaya girdikten sonra uygulama içerisinde bildirimler alınacaktır.
İnstagram Mesajları Gizleme Nasıl Yapılır
İnstagram Mesajları Gizleme Nasıl Yapılır

Fakat yalnızca direkt mesajları telefon ekranına gelmesini istemiyorsanız, instagram direkt yazan bölümü kapatmanız yeterli olacaktır. Eğer mesaj içeriğinin geldiğinde hiç görünmemesi isteniyorsa, bunu da şu yolla yapabilirsiniz.

İnstagram direkt yazan kısma tıklanıp, ardından kilit ekranı alanına geçilmelidir. Bu alana girildikten sonra size 3 farklı seçenek sunulacaktır. Seçeneklerden yapmayı istediğinizi seçmeniz gerekmektedir. Hemen seçeneklere bakalım.

 • İçeriği göster: İçerik gösterme seçeneği zaten hiçbir ayar yapmadan her şeyi gösteren  seçenektir. Stabil uygulama kullanımında aktif gelen seçenektir.
 • İçeriği gizle: Özellikle bu seçenekle mesajlar size gelecektir. Fakat mesaj içeriği hakkında ekranda bir ibare olmayacaktır.
 • Bildirimleri gösterme: Bu seçeneğin seçilmesiyle ekrana hiçbir bildirim gelmeyecektir. Yalnızca kullanıcı instagram uygulamasına girdikten sonra bildirimleri görecektir.

İos Telefonlarda İnstagram Mesajları Gizleme

Android telefonlarla işlemler benzerlik gösteriyor olsa da İos cihazlarda farklı alanlar da bulunmaktadır. Özellikle kolayca bulabilmeniz için yağacağınız adımları derledik. Kolayca bildirim seçeneklerini istediğiniz yönde değiştirmek için şunları uygulamanız yeterlidir.

 • Tuş Kilidini açarak ayarlar kısmına girilmelidir.
 • Açılacak olan ekran üzerinde ‘’ bildirimler ‘’ alanına girin.
 • Telefon içerisinde listelenen uygulamalar içerisinde ‘’ instagram ‘’ uygulamasını bulun.

İos cihazlarda uyarı alanında 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Kullanıcı bazında seçenekler sizin bildirim alma yönteminizi değiştirecektir.

İnstagram Mesajları Gizleme Nasıl Yapılır 2
İnstagram Mesajları Gizleme Nasıl Yapılır 2

Kilit ekranı: Seçilen kilit ekranı sonrasında bildirimler artık telefon kilit ekranına gelmeyecektir.

Bildirim merkezi: Seçeneğin seçilmesi sonrasında bildirim merkezinde yer alacak olan direkt mesajlar görünmeyecektir.

Başlıklar: İos cihazlarda başlık seçeneği kapatılırsa, telefonun üst alanı olan yerde bildirim görünmeyecektir. Yalnızca uygulamaya girişlerde aktif bildirimler okunmaktadır.

Hatta mesajı gönderen kişinin ismi telefon ekranına gelmemesini istiyorsanız, ön izlemeleri göster seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan pencerede ‘’ asla ‘’ seçeneğinin işaretlenmesiyle mesajı gönderen kişinin ismi ve mesajın içeriği yer almayacaktır.

İnstagram Uygulaması Üzerinden Mesajları Gizleme

Uygulama içerisinden instagram mesajları gizleme pratik birkaç adımın uygulanması sonrasında yapılmaktadır. Özellikle kullanıcı uygulamayı açmalı ve profil alanına gelmelidir. Bu alanda özellikle mesajları gizlemek için aşağıdaki adımlar yapılmalıdır.

 • İlk önce ayarlar
 • Sonra bildirimler
 • En son direkt Mesajlar

Alanına girilip bu kısımda seçenek alanında ‘’ kapalı ‘’ seçeneğini kullanılmalıdır. İşte bu kadar basit instagram uygulamasından bildirim ayarlarını değiştirmek. Farklı telefonlar ve sürümlerde alanlar aynı olsa da başlıklar değişik olabilmektedir. Fakat adımların hepsi cihazlar arasında aynıdır. Bu nedenle Android ve İos tüm cihazlarda bu yöntemlerle mesajları rahatlıkla gizleyebilirsiniz.

İnstagram Takip Engeli Ne Zaman Kalkar? [Yeni Çözüm]

Scroll to Top