Vodafone, Turkcell, Türk Telekom’da Arayan Gizli Numaralar

Vodafone, Turkcell, Türk Telekom’da Arayan Gizli Numaralar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mobil cihazların kullanımı evlerde kullanılan “ev telefonu” adı verilen sabit hatları geçmiş durumda. Mobil cihazların bu kadar yaygın kullanılması pek çok kolaylığı beraberinde getirse de telefon numarasının istenmeyen kişilerin eline geçmesi açısından da aynı oranda sorun yaratıyor. Örnek vermek gerekirse birçok firma, internet sitesi hatta bazı marketler dahi üye olabilmeniz ya da indirim kartı alabilmeniz için önünüze sundukları formda cep telefonu numaranızı istiyor. Her ne kadar bu kuruluşlar bilgilerinizi paylaşmadıklarını iddia etseler de, bir siteye üye olduktan birkaç gün sonra hiç tanımadığınız bir işletmeden bilgilendirme mesajı aldığınızda bilgilerinizin satıldığını anlıyorsunuz. Öte yanda cep telefonu kullanıcılarının, cep telefonlarının Türkiye’de neredeyse ilk kullanılmaya başlandığı zamandan beri başını ağrıtan ve onlara rahatsızlık veren eylemlerden biri gizli numaralardan gelen çağrılar.

Arayan Gizli Numaralar

Gizli numara, mobil cihazın özelliğinden faydalanarak yapacağınız görüşme sırasında numaranızı aradığınız kişiye göstermeme hareketidir. Bu özellik cihazlara düzenli olarak görüşülmeyecek kişilerle yapılan görüşmelerde karşı tarafın numaranızı öğrenmemesi için eklenmiş olsa da ne yazık ki yıllardır suistimal edilerek rahatsız edici taciz aramaları için kullanılıyor. Yakın zamanda yaşanan olaylardan örnek vermek gerekirse, bir internet sitesi üzerinden yemek siparişi veren bir kadının aldığı gizli çağrılar araştırıldığında arama eylemini gerçekleştiren kişinin, sipariş verdiği işletmede çalışan kurye olduğu ortaya çıktı. Cep telefonu numaralarını mecburi olarak üçüncü kişilerle paylaşmak bu tarz sonuçlar doğursa da gizli numaradan arayan kişi her zaman yabancı biri olmayabiliyor. Eski bir sevgili ya da bir yerden numaramızı eline geçirmiş saplantılı bir “stalker” da gizli numaradan arayarak taciz edebiliyor.

Gizlenmiş Numaraları Öğrenmek Mümkün mü?

2016 yılına kadar, cep telefonu kullanıcıları, mobil operatörlerin online işlem sistemlerinde yer alan bir açık sebebiyle arayan gizli numarayı rahatlıkla öğrenebiliyorlardı. Bunun için hangi operatörü kullanıyorlarsa o operatörün online işlem sitesine giriş yapıp “Harcama Detayı” ekranından hatlarına gelen ve hatlarından yapılan tüm çağrıları listeleyebiliyorlardı. Bu listede kişiyi gizli bir şekilde arayan numaralar da listeleniyor ve kişi kendisini gizli numaradan arayarak taciz eden hattı öğrenebiliyordu. Ancak operatörlerin sistemlerindeki bu açığı fark etmeleriyle birlikte bu yöntem artık uygulanamıyor.

Operatörlerden fatura dökümü aldığınızda da gizli numaralar bu listede yer almaz. Bu sebeple sizi arayan gizli numarayı öğrenmek için sizin mobil operatörünüzle iletişime geçerek yapabileceğiniz bir eylem bulunmuyor. Bu nedenle Turkcell özel numara öğrenme, Türk Telekom özel numara öğrenme, Vodafone özel numara öğrenme gibi spesifik aramalar yapmanız bir sonuç vermez.

Özel numara nasıl öğrenilir sorusunun günümüzde tek bir yanıtı var. Eğer gizli numaradan gelen çağrılar taciz noktasına geldiyse savcılığa gidip şikayetçi olmanız gerekiyor. Bunun için savcılığa gidip dilekçe vermelisiniz. Dilekçenize ek olarak, gizli numaradan gelen aramaları döküm halinde savcılığa iletirseniz dilekçenizin kabul edilmesi ve işleme konması kolaylaşır. Bu noktadan sonra savcılık müşterisi olduğunuz mobil operatöre mahkeme emri göndererek tarafınıza yapılan tüm aramaların açık listesini ister. Açık listenin belirlenmesinin ardından sizi karşılaştırma yapmanız için adliyeye çağırırlar ve listedeki numaralardan hangilerini tanımadığınızı belirtmenizi isterler. Siz de elinizdeki dökümle açık listeyi karşılaştırarak gizli numaradan gelen çağrıları tespit edip kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bazı durumlarda sizi gizli numaradan arayıp rahatsız eden kişi hiç beklemediğiniz bir yakınınız çıkabiliyor. Böyle bir durumdan endişe ediyorsanız ve tanıdığınız bu kişinin mahkemeye çıkmasını istemiyorsanız suç duyurunuzun herhangi bir aşamasında şikayetinizden vazgeçebilirsiniz. Ancak işin hukuki boyutuyla uğraşmak istemiyorsanız bu rahatsız edici aramalardan kurtulmanızın daha pratik bir yolu var.

Telefonumu Gizli Çağrılara Nasıl Kapatırım?

Basit bir tuş kombinasyonu ya da bir kısa mesaj aracılığıyla hattınızı gizli aramalara kapatmanız mümkün. Hattını gizli numaradan gelen aramalara kapatmak isteyen;

  • Turkcell müşterileri #253# tuş kombinasyonuyla,
  • Türk Telekom müşterileri *253# tuş kombinasyonuyla,
  • Vodafone müşterileri “GIZLI AC” yazıp 7046’ya mesaj atarak bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Vodafone, Turkcell, Türk Telekom’da Arayan Gizli Numaralar” başlıklı yazımızda arayan numaraları bulabilmek için yapılması gereken işlem detaylarını sizlere aktardık. Daha detaylı bilgi almak için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Telefonda Virüs Var Uyarısı | Virüs Nasıl Temizlenir?

Scroll to Top