Telefonda Virüs Var Uyarısı | Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefonda Virüs Var Uyarısı | Virüs Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile bilgisayar üzerinde yapılan birçok işlemler bu mobil cihazlardan yapılmaya başlandı. Sitelere girilmesi, bazı indirmelerin yapılması ve uygulamaların kullanılması artık mobil cihazlardan yapılmaktadır. Bu işlemler sırasında virüsler ile uğraşılması da kaçınılmazdır. Özellikle “Telefonunuz Virüs Var” uyarısı sıkça karşılaşılmaktadır. Peki bu nedir ve telefona virüs bulaşırsa ne yapılmalıdır?

Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir, Nasıl Giderilir?

Telefonlardan internete bağlanarak ve özellikle web sitelerine girildiğinde telefonunuzda virüs var veya telefonunuza virüs bulaştı şeklinde bir uyarı gelebilmektedir. Bu şekilde tasarlanan uyarıda bir tamam butonu bulunmaktadır. Genel olarak bu butona basılması tavsiye edilmemektedir.

Bu şekilde yapılan mesajlar birer tuzaktır. Bunun için genel olarak sizin tamam butonunu tıklamanız istenmekte ve sizi tuzak olan bir web sayfasına çekmek istemektedirler. Bundan kurtulmak için telefonunuzda kurulu olan tarayıcı uygulamasının kaldırılmasını deneyebilirsiniz. Bunun işe yaramaması durumunda Wi-Fi bağlantısı varsa modemin resetlenmesi denenmelidir.

Telefonlara Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da virüs olması ve bulaşması mümkün olabilmektedir. Ancak bunun anlaşılması pek kolay değildir. Genel olarak şarjın hızlı bitmesi veya uygulamalarda tutarsızlık, bilinmeden uygulama indirilmesi ile şebeke çekimde zayıflamalara neden olabilmektedir. Bunlardan kurtulmak için

  • Telefondaki zararlı uygulamaların kaldırılması ilk yapılacak işlem olmalıdır.
  • Bundan sonrada antivirüs uygulaması kullanılabilmektedir.
  • Ancak antivirüs uygulamalarının da bulamadığı virüslerin olması kaçınılmaz bu durumlarda Hard Reset atılması gerekebilmektedir.

Telefonda Virüs Var Uyarısı | Virüs Nasıl Temizlenir?” başlıklı yazımızda telefona bulaşmış olan virüsün nasıl temizleneceğine dair tüm işlemleri detayları ile birlikte aktardık. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Telefon Üretim Tarihi Öğrenme

Scroll to Top