Zyxel Modem Arayüzü 2021

Zyxel Modem Arayüzü 2021

Zyxel modem arayüzü; internette yaşanan sıkıntılardan dolayı ince ayar yapmak için kullanılmaktadır. Zyxel modem arayüzü üzerinden manuel DNS girme, Wi-Fi kanal değiştirme, VPN profil ekleme gibi işlemler yapılabilmektedir. Modemin IP’si, kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak modem arayüzüne giriş yapılabilmektedir. Tarayıcı üzerinden IP yazılarak modem arayüzüne giriş gerçekleştirilmektedir. Modemlerin modellerine, alındıkları yere göre şifreleri ve IPleri farklılık gösterebilmektedir. Zyxel modem arayüzü üzerinden çözülemeyen bir problem olması durumunda; teknik destek hattının aranması gerekmektedir. Temsilcinin yönlendirmeleri doğrultusunda modemde gerekli ayarlamalar yapılabilmektedir. İstenildiği zaman cihazın fabrika ayarlarına geri dönmesi sağlanabilmektedir. Modemlerin modellerine göre kurulumları da farklılık gösterebilmektedir.

Zyxel Modem Arayüzüne Nasıl Giriş Yapılır?

Zyxel modem arayüzü girişi için öncelikle bir internet tarayıcısının açılması gerekmektedir. Safari, Chrome, Firefox veya Opera fark etmemektedir. Ancak kullanılan tarayıcının son sürümünün yüklü olması gerekmektedir. Özellikle modem yazılımını güncellemek için arayüze giriş yapmak isteyenlerin Chrome’u kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Tarayıcıya giriş yapıldıktan sonra adres kısmına 192.168.1.1 yazılmalıdır. Ancak bu kısma yapılacak olan her modemde farklılık gösterebilmektedir. Modemin IP’sine bakmaları ve bu IP’yi girmeleri gerekmektedir. IP girildikten sonra açılan sayfada kullanıcı adı ve şifrenin istendiği bir giriş ekranı bulunmaktadır. Şifreyi değiştirmiş iseler değiştirdikleri şifreyi, değiştirmemiş iseler varsayılan şifreyi ve kullanıcı adını yazarak giriş yapabilmektedirler.

Zyxel Modem Arayüzü Giriş Şifresi Unutulursa Ne Yapılmalıdır?

Zyxel modem arayüzü şifresinin kaybedilmesi durumunda; kullanıcı adı kısmına admin ve şifre kısmına 1234 yazarak giriş sağlanabilmektedir. Farklı servis sağlayıcı firmadan modemi alanların kullanmaları gereken şifredir. Ancak modemin alındığı dönemde, Türk Telekom kampanyasından yararlanarak alım gerçekleşmiş ise; şifre kısmına 1234 yazmak yerine ttnet veya turktelekom yazmak tercih edilmelidir. Göknet firmasından Zyxel modem alanlar ise; şifre olarak goknet kelimesini kullanmalıdırlar. Eğer bu şifrelerin hepsi denendiği halde giriş yapılamıyor ise; bu durum modem alındıktan sonra giriş şifresinin değiştirilmiş olduğu anlamına gelmektedir.

Zyxel Modem Arayüzü Giriş Şifresini Değiştirdikten Sonra Unutanlar Ne Yapmalıdır?

Zyxel modem şifresini değiştirip hatırlamayanlar; giriş yapabilmek için modemlerini resetlemelidirler. Modemlerini resetlemek için modemin modeline göre değişmekle beraber yan ya da arka kısmındaki reset tuşuna basılı tutmaları gerekmektedir. Power ışığı yanıp sönene kadar yani yaklaşık 15-20 saniye süre ile basılı tuttuktan sonra resetleme işlemi gerçekleşmektedir. Sonrasında tekrar giriş yapacakları zaman şifre olarak 1234, goknet, ttnet ya da turktelekom şifrelerini denemeleri gerekmektedir.

Zyxel Modem Arayüzünden Kurulum Nasıl Yapılır?

Zyxel modem kurulumu yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Öncelikle bir tarayıcıda yeni sekme açılarak adres çubuğuna 192.168.1.1 yazılmalı ve sonrasında enter tuşuna basılmalıdır.
 • Modem arayüzüne girilebilmesi için kullanılacak kullanıcı adı ve şifresi girilmelidir. Sonrasında login butonuna tıklanmalıdır.
 • Sayfanın sağ üst kısmında menü simgesi bulunmaktadır. Buna tıklayarak menü listesinin açılması sağlanmalıdır.
 • Network setting menüsü altındaki broadband butonuna tıklanmalıdır. Bu sayede açılan menüden modemin yapılandırılması yapılabilmektedir.
 • Alınan hizmet türünün seçimi yapılmalıdır. ADSL/VDSL seçimi yapıldıktan sonra PPP username ve PPP password ekranı açılmaktadır.
 • Modem kullanıcı adının ve şifresinin yazılması ile beraber encapsulation/VPI/VCI/MTU değerleri otomatik olarak ekranda çıkmaktadır. Değerlerin olması gerekenden farklı olduğunun görülmesi durumunda, doğru değerler girilerek değiştirilebilmektedir.
 • Apply tuşuna basarak yapılan değişiklikler kaydedilmektedir ve ortalama 1 dakika içerisinde internet ışığının yanmaya başladığı görülebilmektedir. İnternete erişim sağlayabilmek bu aşamada mümkün olmaktadır.

 

Zyxel Modemin Kablosuz Ağ Ayarları Nasıl Yapılır?

Zyxel kablosuz ağ ayarları için tarayıcının adres çubuğuna modemin IP’si yazılmalıdır. Ardından işlem menüsünün açılması ve network setting başlığı altındaki wireless butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfadan kablosuz ağın isminin değiştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Wireless network name alanının olduğu kısma, istenen yeni ağ ismi yazılmalıdır. Generate password automatically kısmındaki tik kaldırıldığında da password kısmındaki şifre belirlenebilmektedir. Güvenlik amacı ile Zyxel modem arayüzü üzerinden güçlü bir parolanın oluşturulması tavsiye edilmektedir.

Zyxel Modem Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Zyxel yazılım güncellemesi yapılması için yeni model modemlerde yazılım güncelleme menüsü yoktur. İnternet servis sağlayıcı firmasının yazılım güncelleme yetkisi bulunmaktadır. Güncelleme yapılması gerektiğinde; sistem üzerinden güncellemeler otomatik olarak yüklenmektedir. Bu sayede kullanıcıların yazılım güncellemesi için ekstra işlem yapmalarına gerek olmamaktadır.

Zyxel Modem Şifresinin Kırılması Durumunda Nasıl Bir Güvenlik Önlemi Alınabilir?

Zyxel kablosuz şifrenin kırılması durumunda yapılması gereken, kablosuz ağ güvenliğinin artmasını sağlamaktır. Bunun için kablosuz ağ isminin gizlenmesi veya MAC filtreleme işleminin yapılması bir çözüm olabilmektedir. Kablosuz ağ ismini gizlemek isteyenler Zyxel modem arayüzünü açtıktan sonra kullanıcı adı ve şifrelerini girmelidirler. Ardından menüden önce ağ ayarlarını ve sonra kablosuz seçeneğini seçmelidirler. SSID gizle kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir ve böylece kablosuz ağ ismi gizlenebilmektedir.

MAC filtreleme işlemi yapmak isteyenler; Zyxel modem arayüzünde öncelikle menüden ağ ayarlarını seçmelidirler. Ardından kablosuz menüsüne geçiş yapmalıdırlar. MAC kimlik doğrulama seçeneğini seçmelidirler. Yeni MAC adresi ekle butonuna tıkladıktan sonra MAC adresi yazan kısma modeme bağlanabilecek cihazların MAC adreslerini yazmalıdırlar. Sonrasında uygula butonuna tıklamalıdırlar. MAC sınırlama modu izin ver kutucuğunun işaretlenmesi ve uygula butonuna tıklanması gerekmektedir.

İnternet Bağlantısının Yavaş Olması Durumunda Zyxel Modem Arayüzü Aracılığı İle Ayarlama Yapılabilir Mi?

Zyxel modem arayüzünden internet bağlantısının kontrol edilmesi, hız ve donanım ayarlarının düzenlenmesi için ekstra bir ayarlama menüsü bulunmamaktadır. Yazılımın güncelliğinin denetlenmesi dışında yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır. Modemin farklı bir hatta denenmesinden sonra yaşanan internet bağlantı sorunları hala devam eder ise; bu durumda Zyxel Teknik Destek Hattı ile görüşülmesi gerekmektedir. 444 1 759 numaralı teknik destek hattı aracılığı ile 7/24 internet bağlantısında yaşanan yavaşlık ve donma problemleri çözülebilmektedir.

Zyxel Modeminin Fabrika Ayarlarına Geri Döndürülmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Zyxel modemin resetlenmesi için yapılacak işlemlerinin detaylı anlatımı aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle resetlenecek modemin kapatılması gerekmektedir. Bunun için açma kapama tuşuna basarak modem kapatılmalıdır.
 • Reset tuşuna kalem ucu ile belirli bir süre basılmalıdır.
 • Kalem ucunu reset tuşundan çekmeden önce modemin açma ve kapama tuşuna basılmalıdır ve bu sayede modemin açılması sağlanmalıdır.
 • Modemin bütün ışıklarının yanıp sönmesi beklenmelidir. Bu da yaklaşık 15-20 saniye kadar bir süre reset tuşuna basılı tutulmasına denk gelmektedir. Ardından kalem ucunun reset tuşundan çekilmesi gerekmektedir.
 • Power, lan ve dsl ışıkları belirli bir süre sonra sabitlenmektedir. Bu süreç içerisinde beklenmelidir.
 • Tarayıcının adres kısmına 192.168.1.1 yazılmalıdır ve bu sayede Zyxel modem arayüzüne erişilebilmektedir.
 • Açılan sayfaya modemin kullanıcı adı ve şifresi yazılmalıdır. Bu noktada modem resetlenmiş olduğu için modemin sonradan değiştirilmiş olan şifresinin yazılması bir anlam ifade etmemektedir. Dolayısı ile default şifrenin yazılması gerekmektedir.
 • Zyxel modem arayüzü üzerinden resetleme işlemi tamamlanmış olmaktadır ve resetleme sonrasında modem üzerindeki bilgiler ile modemde sonradan yapılan ayarlamaların sıfırlanacağı bilinmelidir. Çünkü resetleme işlemi, modemin fabrika ayarlarına geri dönmesi anlamına gelmektedir.

Zyxel Modem Arayüzü 2021” başlıklı yazımızda modem ara yüzüne girmek isteyen ve şifre değişimi gibi işlemler yapmak isteyen kullanıcıların yapmaları gereken işlemleri detaylı olarak anlattık.

Telefonunuzu Virüslere Karşı Koruyacak En İyi Uygulamalar

Scroll to Top