Telefon Hoparlörü Nasıl Temizlenir? ( Resimli Anlatım)

Telefon Hoparlörü Nasıl Temizlenir

Telefonlar çok fazla temas edildiğinde içerisinde çok fazla bakteri bulundurmaktadır. Hatta bazı bilim adamlarına göre telefonların bir klozetten daha fazla bakteri tuttuğu savunulmaktadır. Telefon hoparlörü nasıl temizlenir ? Telefonun ses hoparlörü içerisinde oluşan bakteri, toz vb. tüm kirlilik telefonun ses seviyesini etkilemektedir. Çok fazla kirli olan bir telefonun performansı da buna orantılı şekilde düşecektir.

Telefon hoparlör temizleme yöntemleri ile birlikte cihaz sahiplerinin telefonlarını temizlemesi önerilmektedir. Çeşitli temizleme yöntemleri ile cihazınızı eskisi kadar temiz bir duruma getirmeniz kolay olacaktır. Telefon temizleme rehberimizi kesinlikle okuyun…

 

Telefon Hoparlörü Nasıl Temizlenir ?

Telefonunuzda ses azaldıysa veya kalitede ciddi oranda bir düşüş söz konusuysa kesinlikle temizlenmesi gerekecektir. Fakat unutmayın ki telefona asla su veya çeşitli sıvılar temas etmeden bu işlemler uygulanmalıdır. Aksi halde cihazda çeşitli sorunlara yol açmanız kaçınılmaz olacaktır. Evinizde bulunan basit malzemeler eşliğinde telefonunuzu temizleyebilirsiniz. Telefon hoparlörü nasıl temizlenir ?

 

Fırça ile hoparlör temizleme yumuşak bir dokusu bulunan fırça ile telefonu hassas bir şekilde temizleyebilirsiniz. Fakat fırçanın temiz ve kuru olması önemlidir. En çok kullanılan fırça çeşitleri ise sulu boya fırçası veya diş fırçası olarak bilinmektedir. Telefonun hoparlör deliklerinin iyi temizlenmesi için sulu boya fırçası kullanılması işinizi görecektir.

 

Kürdan ile hoparlör temizleme nadiren olsa da kullanılan bir yöntemdir. Eğer kürdan ile telefonun hoparlörünü temizleyecekseniz kesinlikle az basınç kullanılmalıdır. Köşede bulunan toz birikintilerini ve tanecikleri temizleyebilirsiniz. Bu telefonda önemli oranda bir ses iyileşmesi sağlayacaktır. Telefonunuzdaki deliklerde bulunan birikintileri de bu şekilde çıkarmanız mümkündür. Fakat dikkat edilmesi gerekiyor, çünkü çok fazla sert kullanımda telefona zarar verebilirsiniz.

 

Hoparlör Temizlemede Bant Kullanımı

Kullanışlı bir yöntem olmakla birlikte telefona hiç zarar vermeyen bir yöntemdir. Hoparlör temizlemede bant kullanımı sıklıkla teknik servislerde bile uygulanmaktadır. Bir parça bant kopardıktan sonra telefonun temizlenmesi gereken bölgeye yapıştırılır. Bir süre bekledikten sonra çektiğinizde tozları ve kirliliği aldığını göreceksiniz.

Temizleme işlemini uygularken bant kullanımını birkaç defa yapmanız gerekecektir. Kullandığınız banttı tekrar kullanmayın. Çünkü bant tekrar aynı tozu telefona yapıştırabilir. Bu nedenle her çekimden sonra bant değiştirilmesine dikkat edin. Bu yöntemle kısa süre içerisinde telefonun kirliliğini temizleyebilirsiniz.

 

Hoparlörden Ses Az Geliyor Sorunu

Hoparlör kullanımında sesin az geldiği durumlar akıllı cihazlarda sık görülmektedir. Hoparlörden ses az geliyor probleminin sebebi çoğunlukla kirliliktir. Özellikle bu sorun uzun süre kullanılan ve hiç temizlenmeyen cihazlarda meydana gelmektedir. Kullanıcılar bu gibi durumlarda hemen teknik servise başvurmayı tercih ediyorlar. Fakat garanti süresi dolan telefonlar için teknik servise uğramadan yukarıda yer alan yöntemlerle yapabilirsiniz.

Özellikle yeni alınan cihazlarda cihazı açmanız garantiyi sonlandırabilmektedir. Bu nedenle yeni alınan cihazlarda yukarıdaki yöntemlerin uygulanması tavsiye edilmez. Zaten garanti süresi içerisinde olduğu için bunu ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz.

 

Telefon Hoparlör Temizleme

Telefon hoparlör nasıl temizlenir ? Konusunda sizlere çeşitli yöntemleri kullanmanız için anlattık. Unutmayın ki bu yöntemler eski cihazlar için geçerli olacaktır. Yeni telefonlarda bu yöntemleri denemeniz tavsiye edilmemektedir. Garanti süresi dolmadan bu işlemleri kendiniz uygulamanız tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca hoparlör temizleme işlemlerinde kesinlikle bir sıvı teması cihaza yapılmamalıdır. Islak mendil vb. şeylerle cihaz temizlenmeye çalışılmamalıdır. Bu özellikle telefona çeşitli aksanların bozulmasına neden olabilmektedir. Eski cihazlarınızda bant, fırça ve kürdan kullanımı ile basit bir şekilde sorununuzu giderebilirsiniz. Hatta telefonda bu temizleme işlemi sonrasında performans da bir değişiklik yoksa hoparlörde sorun olabilir. Bu durumda kesinlikle bir teknik servise götürülmesi gerecektir. Belki sorun hoparlörün kendisi içerisinde olabileceğinden hoparlör değişimi gerekebilmektedir.

Telefonda Ses Yankılanması Neden Olur, Nasıl Engellenir?

Scroll to Top