Telefonda Ses Yankılanması Neden Olur, Nasıl Engellenir?

Telefonda Ses Yankılanması Neden Olur, Nasıl Engellenir

Telefonda görüşme yapıldığı esnada ses yankılanması pek çok kişinin başına gelen bir sorundur. Telefonla konuşurken arkadan ses gelmesi, sizin ya da konuştuğunuz kişinin sesinin arkada birkaç defa yankılanması gibi problemlerin belirli sebepleri olabilir. Bu sebepler üçüncü part yazılım kaynaklı olabildiği gibi, donanımsal ya da casus yazılım sebebiyle de ortaya çıkabilir. Genelde çözüm için belirli uygulamaların gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır.

Telefonda Yankı Var Beni Dinliyorlar mı?

Ses yankılanması sebebiyle duyulan en büyük endişelerden birisi de dinleniyor olma hissidir. Birçok vatandaş görüşme esnasında sesin yankı yapmasını, birileri tarafından bu görüşmenin dinleniyor olmasına bağlamakta ve bu konu ile ilgili pek çok şikayette bulunmaktadır.

TİB’in aktardığı bilgilere göre yasal takibe takılan kişilerin dinlemeleri bile canlı canlı yapılmadığı için görüşme esnasında ses yankılanmasının bir dinlenme emaresi olması pek mümkün değil. Ayrıca CMK’da yer alan ilgili maddelere göre telefon görüşmelerinin dinlenmesi için terörle ilgili suçlar ve adli soruşturmalarda taraflardan birinin adı geçiyor olması gerekir.

Telefonunuzda virüs olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gerekenler hakkında hazırladığımız içeriğimizi inceleyebilirsiniz: Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?

Telefonda Neden Ses Yankılanması Olur?

  • “Telefonda konuşurken karşı taraf kendi sesini duyuyor” ya da “Telefonda kendi sesimi duyuyorum” şeklinde şikayetleriniz varsa telefonunuzda casus yazılım olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Zira casus yazılımlara bağlı olarak görüşmelerinizin takip edilmesi söz konusu olursa ortaya yankı problemi çıkabilir.
  • Ayrıca bazı vakalarda ses yankılanmasının kaynağı taraflardan birinin telefonunun mikrofonundaki bir probleme dayanabilir.
  • Buna ek olarak taraflardan birinin görüşmeyi hoparlörden yapıyor olması ve hoparlör kaynaklı bir probleme dayalı olarak ses yankılanmasının ortaya çıkması da ihtimal dahilindedir.
  • Telefondaki yankının bir diğer kaynağı ise şebeke ile alakalı problemler olabilir. Şebekenin sıkıntılı olduğu bölgelerde sesin yankılanması doğal bir durum olarak görülür.
  • Telefondaki yazılım kaynaklı problemler sebebiyle mikrofon gecikmeli olarak sesi ilettiğinde yankı problemi ortaya çıkabilir.

Telefonda Ses Yankılanması Nasıl Engellenir?

  • Yukarıda da anlatıldığı gibi ses yankılanmasının farklı sebepleri olabilir. Eğer casus yazılım kaynaklı bir problem yaşıyorsanız bu yazılımı ve yazılımla alakalı dosyaları telefonunuzdan tamamen kaldırmanız gerekecektir.
  • Diğer taraftan hoparlör ya da mikrofondaki bir problem yüzünden sesin yankılı bir şekilde iletildiğini ya da alındığını düşünüyorsanız cihazınızı teknik servise götürmeli ve gerekli kontrollerin yapılmasını sağladıktan sonra ihtiyaç varsa hoparlörde ya da mikrofonda parça değişimine gitmeniz gerekir.
  • Yankı problemini önlemek için kulaklıkla da görüşme yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer kulaklıkla konuşmaya başladığınız zaman sorun çözülüyorsa problem hoparlör kaynaklı olabilir.
  • Yazılımla alakalı bir probleme dayalı olarak sesin gecikmeli gitmesi halinde cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz ya da üçüncü part uygulamalar geciktirmeye sebep oluyorsa bu uygulamalardan kurtulmanız gerekir.
  • Ayrıca görüşme esnasında telefon hoparlörde olmasa bile karşı tarafın sesinin çok açık olması yankıya sebep olabilir. Bu yüzden karşı taraftan gelen sesi kısmayı da deneyebilirsiniz. Eğer sizin sesiniz yankılı gidiyorsa karşı tarafa bunu uygulamasını söyleyebilirsiniz.

Telefonda Ses Yankılanması Neden Olur, Nasıl Engellenir” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Telefonun Arka Tarafındaki Semboller Ne Anlama Geliyor?

Scroll to Top