Facebook İngilizce Oldu, Nasıl Türkçe Yapabilirim?

Facebook İngilizce Oldu, Nasıl Türkçe Yapabilirim

Facebook, günümüzde aylık aktif kullanıcı sayısı 2,13 milyar olan bir sosyal paylaşım platformudur. 2004 yılında kurulmuş ve özgün özellikleri ile sürekli olarak kullanıcı ağını artırmıştır. Öyle ki 2017 yılının son çeyreğinde gelirini %47 artırmış ve net gelirini 4,27 milyar dolar olarak açıklamıştır. Dünyanın her yerinden çok sayıda insana hitap eden Facebook, 45 farklı dil seçeneği ile hizmet vermektedir. Dil seçeneğinin fazla olması, bazı kullanıcıların Facebook hesaplarının dilini yanlışlıkla değiştirmelerine de neden olabilmektedir. 

 

Cep Telefonundan Facebook Dil Değiştirme

Cep telefonlarınızdan Facebook hesabınızın dil seçeneğini değiştirmek sadece birkaç adımdan oluşuyor.

 

Mobil Facebooku Türkçe yapma işlemi şu şekildedir: 

 • Öncelikle cep telefonunuzdan Facebook hesabınıza giriş yapın.

facebook dil ayarları

 • Girişinizin ardından ana sayfada olacaksınız. Sağ üstte bulunan üç yatay çizgiye dokunun.

facebook dil değiştirme

 • Karşınıza çıkan menünün aşağı satırlarına inin ve en altta bulunan ”Dil” sekmesine tıklayın.

facebook dil değiştirme

 • Karşınıza çıkacak olan bu ekranda tüm dil seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Burada ekranınızı aşağıya doğru kaydırarak, kullanmak istediğiniz dile tıklayın. Android Facebook dil değiştirme işlemini tamamladınız. Facebook hesabınız otomatik olarak seçmiş olduğunuz dil ayarlarına dönecektir.

 

İngilizce’ye Dönüşmüş Menüyü Türkçe’ye Çevirme

İngilizce bilmeyenler için Facebook İngilizce sorunu tam bir kâbus niteliğindedir. Dili değişmiş olan Facebook hesabında tekrardan dili Türkçe’ye çevirmek menüler arasında kaybolmak demektir. Öyle ki, dil problemi Facebook’ta yapılan değişikliklerin ardından en fazla çözülmeye çalışılan kullanıcı sorunları arasındadır.

 

Farklı bir dil seçeneğine geçmiş olan Facebook için:

 • Öncelikle yine Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • İlk başta olduğu gibi ana sayfanın sağ üst tarafında yer alan üç çizgiye dokunun.

facebook dil değiştirme

 • Karşınıza çıkacak olan bu menüde en alta inin ve ”Language” yazan butona tıklayın.

facebook dil değiştirme

 • ”Language” butonuna tıklamanızın ardından böyle bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfa tüm dillerin bulunduğu sayfadır. Bu menüde ”Türkçe”ye tıkladığınız takdirde İngilizce’ye dönmüş olan Facebook hesabınızı tekrar Türkçe olarak kullanmaya başlayabileceksiniz.

 

Bilgisayar Üzerinden Facebook Dil Ayarları Değiştirme

Facebook, akıllı telefonlar yaygınlaşmadan önce piyasaya çıktığından dolayı, ilk sürümü bilgisayar üzerinden kullanılan bir web sitesiydi. Buna göre aktif Facebook kullanıcılarının büyük bir kısmı Facebook’u hala bilgisayar üzerinden kullanmaktadır. Bilgisayar üzerinden oluşabilecek bir dil değişikliğini geri getirmek de aynı şekilde birkaç adımdan oluşur.

 

O adımlar şu şekildedir:

 • Facebook hesabınıza giriş yapın.

bilgisayarda facebook

 • Sağ üstte yer alan, aşağı ok işaretine tıklayarak fotoğraftaki menüyü açın.
 • Açılan menüde ”Ayarlar” butonuna tıklayın.

bilgisayarda facebook dil

 • Karşınıza çıkan ekranın sol panelinde fotoğraftaki gibi bir menü ile karşılaşacaksınız. Bu menüden ”Dil” butonuna tıklayın.

bilgisayarda facebook dil

 • Bu menüde ilk satırda yer alan ”Düzenle” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak ekranda istediğiniz dili seçerek ”Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayın. Bu işlemin ardından Facebook’u seçmiş olduğunuz dilde kullanmaya başlayacaksınız.

 

Facebook İngilizce Oldu, Nasıl Türkçe Yapabilirim?” başlıklı yazımızda Facebook’u Türkçe yapmak için yapılacak olan işlemleri detaylı olarak aktardık. Daha detaylı bilgi almak için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Silinen, Kapatılan, Dondurulan Facebook Hesabı Nasıl Açılır?

Scroll to Top