Android / iOS (iPhone) Telefonlarda IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

Android / iOS (iPhone) Telefonlarda IP Adresi Nasıl Öğrenilir

Cep telefonları, mobil veri ya da kablosuz ağ bağlantısı aracılığıyla internete erişebilen mobil cihazlardır. İnternete erişimle birlikte IP adresi de aktif olur. IP adresi ise oldukça basit yöntemlerle tespit edilebilir.

Android Telefonda IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

5I2g6n3NicMoCdjMWdF2oy8uX86CGdsW2WrwLEAw

 • Android cep telefonunuzda Wi-Fi’ye bağlıysanız ve IP adresinizi öğrenmek istiyorsanız “menü” bölümüne geldikten sonra “ayarlar” seçeneğine girmeniz gerekiyor.

9P4vh3naual4vPCgZvedcb49Zqes7vNSQkkvr8QX

 • Ayarlar bölümüne geldikten sonra “ağ ve internet” yazısına tıklayarak o bölüme geçin.

 • Daha sonra ağ ve internet bölümünde üst sıralarda yer alan Wi-Fi yazısına dokunun.

7i0jKADeZMWsTTKXOkq1pH5cC0gZIzTwKJZeX9eK

 • Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağı en üstte yer alacaktır. Bu ağın üstüne tıkladıktan sonra ağ ile ilgili detaylara ulaşacaksınız.

aavcYbIn4SCQluGpBfE28Ps20KSqCN60ZOtRDBtn

 • Ağ bilgisi bölümüne geldiğinizde sinyal gücü, frekans, güvenlik gibi detayların hemen altında ağ ayrıntıları yer alır. Ağ ayrıntıları bölümünü incelediğiniz zaman DNS, bağlantı hızı, IP adresi, ağ geçidi, MAC adresi gibi tüm bilgilere erişmeniz mümkündür.
 • Eğer Wi-Fi ağından bağlanmıyor ve mobil veri aracılığıyla internete giriyorsanız IP adresinizi öğrenmek için whatsmyip.org türevi sitelere giderek detaylara ulaşabilirsiniz.

IOS Telefonlarda IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

 • IOS işletim sistemli iPhone telefonunuzda menü bölümüne gelip “ayarlar” seçeneğine dokunun.

I9Pw3sEaJy8kjT7dtLT7aY91cOcNI5g3znJ0NzYB

 • Ayarlar bölümüne girdikten sonra listeden Wi-Fi yazısını bulun ve ona tıklayın.
 • Wi-Fi bölümüne girdikten sonra en üst sırada yer alan bağlı bulunduğunuz Wi-Fi alanının yanındaki (i) işaretine tıklayın.

 • Bu bölüme tıkladıktan sonra karşınıza gelen IP adres bölümünden cihazın yerel ağda kayıtlı olduğu IP adresini ve diğer tüm detayları görebilirsiniz.
 • Mobil veriden internete bağlanıyorsanız cihazınızın IP adresini öğrenmek için whatsmyip.org türevi adreslere giderek detayları kolaylıkla görebilirsiniz.

Telefon IP Adresi ile Neler Yapılabilir?

Telefonun IP adresi ile yapılabilecek şeyler konusunda pek çok efsane bulunuyor ve ne yazık ki bu efsanelere pek çok insan inanıyor. Örnek vermek gerekirse telefon IP adresi ile yer bulma, adres tespit edip evin hangi konumda olduğunu öğrenme gibi şeyler pek mümkün değildir. Cep telefonunuzdaki IP adresi, MAC adresi, seri numarası gibi detaylar başkasının eline geçse bile sizi tehlikeye sokacak herhangi bir işlemin yapılması pek olası değildir.

Telefon IP Adresi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cep telefonunda mobil veri ile internette gezinirken IP adresi son derece basit bir şekilde değiştirilebilir. Bu işlemi yapmak için telefonunuzu uçak moduna alıp kısa bir süre bekledikten sonra uçak modunu devre dışı bırakmanız yeterli olacaktır. Bu sayede IP adresiniz yenilenmiş olacak.

Başkasının IP Adresi Nasıl Bulunur?

Telefon numarasından IP öğrenme gibi konular da pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Ama doğrudan cep telefonu numarası üzerinden herhangi bir şekilde başka birisinin IP adresini öğrenmek mümkün değildir. Pek çok forumda başka insanların IP adresini öğrenmek için aldatıcı SMS ve e-mail atmanız öneriliyor ama bu tip işlemler karşıdakine zarar verici nitelikte olursa yasal anlamda sıkıntılar oluşabilir.

Android / iOS (iPhone) Telefonlarda IP Adresi Nasıl Öğrenilir” başlıklı yazımızda telefonların ip adresini öğrenmek için yapmanız gereken tüm işlemleri detayları ile birlikte aktardık. Daha detaylı bilgi için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da en güncel makalelerimizi takip edebilirsiniz.

iPhone arayanın ismini söyleme açma ve kapatma

Scroll to Top