Telefonda Ram Ne İşe Yarar, Ne Kadar Olmalı?

Telefonda Ram Ne İşe Yarar, Ne Kadar Olmalı

Sürekli olarak gelişen akıllı telefonlar farklı alanlarda ve çok sayıda uygulama kullanımıyla birlikte daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Telefonlara bu gücü sağlayan RAM, günlük yaşam için ihtiyaç haline gelen iletişim uygulamalarını kullanmayı mümkün kılar. Telefonların işletim sistemlerinde versiyon yükselmesi ve uygulamaların grafik kalitesinin artmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan RAM de artış gösterir. Güncel koşullarda Android telefonlar için 3 GB, iOS tabanlı iPhone telefonlar için ise 2 gb RAM bellek ideal kabul edilir.

Telefonda RAM Ne Kadar Olmalı?

Piyasada bulunan telefonların işletim sistemlerinin farklı olması, bu telefonların donanım yeterliliği konusunda farklılaşmalarına yol açar. Bu sebeple bir akıllı telefonun ihtiyaç duyduğu RAM, doğrudan işletim sistemi ve versiyonu ile belirlenir. Örneğin; Android 5.0 versiyonunun yüklü olduğu bir akıllı telefon, işlemleri akıcı bir şekilde yürütmek için minimum 2 GB RAM’a ihtiyaç duyar. Aynı telefon eğer Android 6.0 ve üzeri bir versiyonla kullanılırsa ihtiyaç duyacağı RAM en az 3 GB olur. Bir diğer işletim sistemi olan iOS işletim sisteminde ise durum tamamen değişir. Çünkü iOS, Android’e göre daha stabil bir çalışma sergiler.

Telefonda 2 GB RAM Yeterli mi?

Herhangi bir akıllı telefon kullanılarak yapılacak işlemlerin veri kaybı yaşanmadan ve daha hızlı bir şekilde yürütülmesi için yeterli oranda RAM desteği gerekiyor. Bir telefonun ihtiyaç duyduğu RAM miktarı telefonun işletim sistemiyle ve sürümüyle ilgili olduğu için 2 GB RAM’in yeterlilik düzeyini de işletim sistemi belirler. Herhangi bir Android telefonda 3 GB RAM desteği ile yürütülen bir işlem, iOS’da 2 GB RAM desteği ile rahatlıkla yürütülür. Bu bilgiler ışığında Android’in güncel versiyonunun yüklü olduğu bir telefonda minimum 3 GB RAM olması gerekirken, iOS işletim sisteminin güncel versiyonu için 2 GB RAM yeterli olur. Bu bilgiler üzerinden yapılacak değerlendirmeye göre 2 GB RAM, Android 6.0 işletim sisteminden öncesi Android versiyonlarıyla çalışan telefonlardan yüksek verim elde etmeyi sağlar. Her ne kadar Android 6.0 ve Android 7.0 versiyonları da 2 GB RAM ile kullanılabiliyor olsa da telefonun performans düzeyi oldukça sınırlı kalır.

Telefonda RAM Nasıl Yükseltilir?

Akıllı telefonla yapılan her işlem cihazın RAM belleği oranında düşüş meydana gelmesine sebep olur. Telefonun RAM bellek kısmında biriken uygulama artıkları düzenli bir şekilde silinmediğinde, bu uygulama artıkları fazla yer kaplamaya başlayarak cihazın performansını düşürür. Telefonun eski performansına kavuşması için RAM belleğin alanını işgal eden artıkların uygulamalar vasıtasıyla temizlenmesi gerekir. Uygulama artıkları silindiğinde telefonun boş RAM kapasitesi de yükselerek maksimum düzeye çıkar. Telefonun RAM belleğini yükseltmek için Clean Master, Speed Booster, RAM Cleanup veya Total RAM Speed uygulamaları kullanılabilir.

Telefonumda Kaç GB RAM Var, Nasıl Sorgularım?

Herhangi bir akıllı telefon satın alındığında telefonun donanımıyla ilgili bütün özellikler telefon kutusunun üzerinde ve kullanma kılavuzunda ayrıntılı olarak yer alır. Eğer telefonun kutusu ve kullanma kılavuzu yoksa telefonun markasına ait web sitesinden bütün modellerin RAM miktarı hakkında bilgiye ulaşılabilir. Bununla birlikte Android işletim sisteminin yüklü olduğu telefonlarda Speed Blooster adlı uygulamanın paneli üzerinden telefondaki RAM miktarını öğrenmek mümkün.

”Telefonda Ram Ne İşe Yarar, Ne Kadar Olmalı?” başlıklı yazımızda telefonda ram bellek yüksekliğinin ne işe yaradığını ve bilmeniz gereken detayları aktardık. Daha detaylı bilgi almak için yorumlar bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Apple İphone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır 2021

Scroll to Top