Et İşareti Nasıl Yapılır – @ – Tüm Cihazlarda

Et İşareti Nasıl Yapılır - @ - Tüm Cihazlarda

Günümüzde her yaş grubundan insan tablet, bilgisayar ve cep telefonları kullanıyor ve internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası; @ işareti de internetin olmazsa olmaz sembollerinden biri. En sık kullanım yeri e-posta adresleridir ve bu adresler @ işareti olmaksızın yazılamaz.

et işareti @

@ İşareti Hayatımıza Ne Zaman Girdi?

@ işaretini kullandığı bilinen ilk kişi İtalyan bir tüccardır. Mayıs 1536’da bir fiyat listesinde bir amfora kadar miktar için bu işareti kullandığı rivayet edilir. O dönemlerden sonra bir ürünün birim fiyatını belirtmek için kullanılır hale gelen @ sembolüne, 1971’de Ray Tomlinson tarafından e-mail kullanıcılarını tanımlamak üzere bir misyon yüklendi. İngilizce’de at (et), Türkçe’de et olarak seslendirilen simge “kuyruklu a” ismiyle de anılır. Bu işaret klavye türüne göre değişik tuş kombinasyonlarıyla oluşturulabilir. Basmanız gereken tuşlar kullandığınız makinenin işletim sistemine (yani Windows veya Mac olmasına), klavye dilinizin yapılandırmasına ve dizüstü bilgisayarınızın sayısal tuş takımına sahip olup olmamasına bağlı olarak değişiklik gösterir.

ilk @ sembolü

Kuyruklu a Nasıl Yapılır?

  • Bu işareti klavyede her zaman bulmak mümkün olmaz. Yeni klavyelerde ve Macintosh bilgisayarlarda üst rakam sırasında, 2 rakamının üzerinde bu sembole rastlanır. “Shift+2” tuşlarına birlikte basmanın @ işaretini görüntüleyeceği anlamına gelen bu kolaylık eski klavyelerde biraz daha karmaşıktır.

macte @

  • Windows Q klavyelerde en çok “ctrl+alt+Q” veya “alt gr+Q” kombinasyonları kullanılır. @ sembolünü görüntülemek için, sol elinizle ctrl (kontrol) ve alt tuşlarına aynı anda basarken, sağ elinizle Q harfine bir kez basıp elinizi çekmeniz yeterlidir.
  • Bazı klavye ve işletim sistemlerinde “alt+64” kombinasyonu ile de @ işareti yapılabilmektedir, ancak bazı klavyeler bu komutu kabul etmeyebilir.
  • Kullanım alanı son derece daralmış olmakla birlikte hala karşımıza çıkan Windows F klavyelerde, koordinatlar değişmez fakat basılması gereken F harfidir. Yani “ctrl+alt+F” veya “alt gr+F” birlikteliklerini kullanarak @ işaretine ulaşabilirsiniz.

ctrl alt Q

  • Sıraladığımız bu yöntemler sadece Türkçe klavyelerde geçerlidir. İngilizce klavyelerde “shift+2”ye bastığımız zaman et işaretini yazabiliriz. Macintosh Apple’larda “alt tuşu+Option+Q” ile @ işaretini yazabilirsiniz.
  • Tek bir elektronik posta için bile gerekli olan et @ işareti çıkmıyor ise ve acilen ihtiyacınız varsa, önceki mailler arasında gönderici / alıcı satırında geçen herhangi bir @ işaretini mouse’unuzu kullanarak seçin (mouse’un sol tuşu ile tıklayıp üzerinden geçerken renginin değişmesini sağlayın) kopyalayıp (sağ tıklayıp açılan menüde “kopyala” seçeneğini işaretleyin ya da ctrl ve C tuşlarına basın), yapıştırın (sağ tıklayıp açılan menüde “yapıştır” seçeneğini işaretleyin ya da ctrl ve V tuşlarına basın). Kopyalayabileceğiniz bir @ işaretine rastlayamıyorsanız, tarayıcının başka bir penceresinde Google’ı açarak “et işareti” ya da “at symbol” yazabilir, karşınıza çıkan herhangi bir @ işaretini kopyalayıp kullanmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Et İşareti Neden Çalışmaz? Nasıl Çözülür?

bilgisayar problemi

Kullandığınız cihaz ve klavye türüne uygun olarak doğru adımları izlemenize rağmen sembole ulaşamıyorsanız, tuşlardan bir veya birkaçının çalışmadığı ihtimali akla gelir. Sorun bu değilse, bir virüs ya da donanımsal bir sorun söz konusu olabilir. Bazı virüsler otomatik olarak klavye dilini değiştirebilir. Çözümü için ekranın size göre sağ alt köşesinde, TUR ya da ENG yazan dil ikonunu bulun. Söz konusu ikona tıklayarak ilgili menüden TUR seçeneğini seçin.

İkonu göremiyorsanız, “Başlat” menüsünden “Denetim Masası”na, oradan “Bölge ve Dil” sekmesine girerek, klavyeler başlığından İngilizce klavyenizi Türkçe klavyeye çevirebilirsiniz. Ardından yukarıda anlatılan yöntemlerden cihazınıza uygun olanı deneyerek @ işaretini yazmayı başarabilirsiniz.

Et İşareti Nasıl Yapılır ” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti  Nasıl Yapılır?

Scroll to Top