Xiaomi Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Xiaomi Telefon Hızlandırma Yöntemleri 1

Android akıllı cihazlar uzun kullanım sonunda cihazın arka planının şişmesine neden olmaktadır. Android bazlı bir çok telefonda bununla karşılıyoruz. Xiaomi telefon hızlandırma işlemi diğer Android telefonlarda olduğu gibi aynı yöntemlerle yapılmaktadır. Fakat Xiaomi MIUI ara yüzü içinde telefon kullanıcılarına farklı çözümler sunuyor. Optimizasyon yapabileceğiniz araçlar zaten telefonda yüklü olduğundan farklı bir uygulamaya ihtiyaç yok.

 

Xiaomi Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

Xiaomi Telefon Hızlandırma Yöntemleri
Xiaomi Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Xiaomi telefonlarında ‘’ güvenlik ‘’ isimli bir uygulamanın cihazda aktif bir şekilde çalıştığı bilinmektedir. Özellikle bu uygulama sayesinde telefonda meydana gelen çeşitli performans sorunları kolayca çözümleniyor. Xiaomi telefon hızlandırma adımlarında cihaz kullanıcıları sıklıkla bu uygulama üzerinden işlem yapıyorlar. Market üzerinde farklı bir uygulamaya ihtiyaç duymadan performans sorunlarınızı bu optimizasyon aracıyla yapabilirsiniz.

  • Güvenlik uygulamasını öncelikle cihazda açın. Ardından optimizasyon butonu karşınıza çıkacaktır. Optimizasyon butonuna bastıktan sonra sistemin taramasına izin verin. Kısa süren bir işlem olduğu için bekleme süresi olmayacaktır.
  • Bu işlemden sonra ‘’ hızı arttır ‘’ isminde bir buton karşınıza gelecektir. Burada cihaz önbellek verileri içinde gereksiz dosyaların temizlenmesine izin vermeniz gerekir. Cache kalıntıları ve diğer performans sorunlarını çözer.
  • Xiaomi cihazlarında ve diğer Android cihazlarda bu uygulamanın hafta içerisinde en az 2 defa kullanılması uygundur. Telefonda yavaşlama hissedildiğinde ‘’ güvenlik ‘’ uygulaması ara yüzünden işlem yapılmalıdır.

Optimizasyon araçları telefonunuzu rahatlatan bir takım yöntemler sunacaktır. Fakat bu işlemlerden sonra cihazda bir rahatlama olmadıysa, arka planda çalışan uygulamaları kapatın. Bazı uygulamalar kullanılmadığı halde arka planda fazla ‘’ RAM ‘’ tüketirler.

 

Xiaomi Telefon Güncellemeleri

Android tabanlı akıllı cihazlarda telefon güncellemelerinin önemli bir yeri bulunur. Özellikle sistem içerisinde çeşitli hatalar giderilirken, cihazı rahatlatan bir takım güncellemeler almaktadır. MIUI ara yüzü içinde ara sıra gelen güncellemeler takip edilmelidir. Yada güncelleme alanından bunu ‘’ otomatik ‘’ güncelleme seçeneğiyle yapabilirsiniz. Bunun yanında xiaomi telefon güncellemeleri için Wifi kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü verilerin bazen boyutları mobil veri tüketimini zorlayacaktır.

 

Bilinmeyen Kaynaklar APK Sorunları

Android içinde markette olmayan bazı uygulamaları çeşitli kanallar üzerinden yüklüyoruz. Bunun içinde cihazın ‘’ bilinmeyen kaynaklar ‘’ alanını açmamız gerekiyor. Apk yüklerken cihaz kullanıcılarının kesinlikle dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bu tarz uygulamalar içerisinde zararlı yazılımlar barındırabilirler. Buda cihazınızın virüs almasına ve iyice yavaşlamasına zemin hazırlayacaktır. Telefonda bir antivirüs programı kullanmaya özen gösterin.

 

Xiaomi Ram Rahatlatma

Xiaomi telefon hızlandırma işlerimden ram rahatlatma her cihazda olduğu gibi önemlidir. Ram tüketimi gereksiz kullanım sonrasında telefonu yavaşlatacaktır. Bazı uygulamalar defalarca açıldıktan sonra cihazın arka planında iz bırakırlar. Buda cihazda gereksiz bir ram tüketimine sebep olmaktadır. Xiaomi ram rahatlatma yöntemi ile cihazda ram tüketimini optimize edebilirsiniz.

  • Görev yöneticisini açın.
  • Ardından ‘’ X ‘’ simgesine tıklayın.

Akıllı cihazda bu işlemin yapılması arka planda kullanılmayan uygulamaları kaldıracaktır. Buda cihazda olumlu bir ram performansına izin verecektir. Bu işlemi farklı uygulamaları kullandıktan sonra sürekli yapmanız tavsiye edilmektedir.

 

Cihazı Yeniden Başlatma

Bazı eski cihazlarda optimizasyon yapılsa bile xiaomi telefon hızlandırma işlemi tam anlamıyla yapılamıyor. Bunun nedeni sistem verilerinin eski haline dönmemesi olarak adlandırılmaktadır. Tüm işlemlerden sonra cihazda olumlu bir netice alamayanlar, cihazı yeniden başlatmalıdır. Çünkü bu basit adım sonrasında cihaz mevcut başlangıç verisine geri dönecektir. Telefonu hızlandıran bir yöntem olmakla birlikte ram tüketiminin çözülemediği durumlarda geçerlidir.

Bunun yanında telefon şarj seviyesi ‘’ kırmızı ‘’ olarak adlandırılan bir yerdeyse, cihaz iyice yavaşlayabilir. Buda özellikle eski olan telefonların performans sorunları arasında bulunmaktadır. Telefonu şarj ettikten sonra rahatlama aralığına tekrar bakılmalıdır.

Scroll to Top