Xiaomi Pil Sağlığını Öğrenme Ve Kontrol Etme

Xiaomi Pil Sağlığını Öğrenme Ve Kontrol Etme 3

Xiaomi pil sağlığını öğrenmek farklı Android cihazlara göre daha kolaydır. Pil sağlığınızı kontrol etme yönteminde MUI ara yüzünün içinde yer alan bir menü sayesinde yapılmaktadır. Cihazınız eski performansından uzaktaysa, büyük ihtimalle pil sağlığı konusunda bir azalma olacaktır. Bu gibi durumların kontrol edilmesi pil yüzdenizi artırmayacak fakat önem almanızı sağlar.

Xiaomi pil sağlığını öğrenme için cihazınız içerisinde bazı kombinasyonların denenmesi gerekiyor. Pil sağlığını kontrol etme için hangi yollar izlenmelidir ? Hadi konumuza geçelim…

Xiaomi Pil Sağlığını Öğrenmek

Xiaomi Pil Sağlığını Öğrenme Ve Kontrol Etme 1
Xiaomi Pil Sağlığını Öğrenme Ve Kontrol Etme 1

Pil sağlığının öğrenilmesi cihazınızın batarya durumu hakkında size performans bilgisi verecektir. Xiaomi pil sağlığını öğrenmek için izlenmesi gereken yol oldukça basit olacaktır. Telefonunuzun arama alanına gidip ekrana ‘’ *#*#6485#*#* ‘’ kodunu yazmanız gerekir. Burada sizin için önemli olan değer ise MF_05 ve MF_06 değeri olacaktır.

 • MF_05: Mevcut olan pil kapasitesi durumunu göstermektedir.
 • MF_06: Fabrika çıkışından sonra olan pil kapasitesini göstermektedir.

MF_06 öğesinde pil kapasitesi hakkında 3400000 gibi bir rakam varsa mAh değeri 3400 anlamına gelmektedir. Şu anki batar değeri ile arasında bir 4 işlem uygulaması sonrasında pil kapasitesi değeri ortaya çıkacaktır.

MF_05 bölü MF_06 X 100 ile yapılan işlemde pilin yüzdesel değeri ortaya çıkacaktır. Örneğin bu işlemde 3400 mAh kapasitesi olan pilin o anlık değeri 2603 ise seviyenin yüzde 76 oranına geldiğini göstermektedir. Bu özellikle her cihazda yapabileceğiniz kolay bir işlemdir.

MIU11 ve Android 9 haricinde diğer sürümlerde çalışmamaktadır.

 

 • MB_00: Kalan pil gücü hakkında bilgi vermektedir.
 • MB_06: Pil sağlığı durumu hakkında bilgi verir.
 • MF_02: Tam şarj sayısını gösterir.
 • MF_05: Gerçek pil kapasitesi değerini göstermektedir.
 • MF_06: Fabrika pil kapasitesini gösterir.

Özellikle bu değerlerin olması gerekenden daha düşük olması telefonda yeni bir bataryaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Akıllı cihazlarda Android telefon bataryaları oldukça uygun fiyatlara bulunmaktadır. Xiaomi pil sağlığını öğrenmek yukarıda anlatılan işlemlerin yapılması sonrasında karşınıza çıkacaktır. Pil seviyesi yüzde 70 altında bir sonuç veriyorsa, kesinlikle ilerleyen aşamada yeni bir batarya gerekecektir.

 

Xiaomi Şarj Çabuk Bitiyor

Xiaomi Pil Sağlığını Öğrenme Ve Kontrol Etme 2
Xiaomi Pil Sağlığını Öğrenme Ve Kontrol Etme 2

Eski telefonlarda sıklıkla karşılaşılan bir durum şarkın çabuk bitmesidir. Xiaomi şarj çabuk bitiyor sorunu yeni cihazlarda mevcutsa problem yakından incelenmelidir. Çünkü bu problemi göz ardı ettiğiniz her an batarya seviyesi eriyecektir. Bu nedenle Xiaomi pil sağlığını öğrenmek size durum hakkında detaylı bir bilgi vermektedir.

Eğer piliniz normal bir cihazdan daha hızlı eksiliyorsa, bu önemli bir batarya sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu göstermektedir. Bu gibi problemler kısa süreler içerisinde büyür ve cihazı kullanılamaz duruma getirmektedir.

 • Bataryanın hızlı eksilmesi
 • Cihazın çok ısınması
 • Uygulamaya girdiğinde kendini kapatması
 • Çeşitli uygulamalarda restart atması

Bu pil yüzdesinin ekranda göründüğünden daha düşük olduğu durumlarda oluşmaktadır. Özellikle pil yüzdesi kontrolü yapılmalıdır. Bazı cihazlarda çünkü yüzde 80 olduğu halde telefon kendini kapatmaktadır. Kapanan telefon sonrasında yüzde 1 gibi bir şarj oranı ile tekrar ekran görünmektedir. Bu gibi bir sorun söz konusu ise cihazınız bataryası değişmelidir.

Pil sağlığına iyileştirme yapılamayan durumların başında gelmektedir. Bataryanın kullanılamaz bir duruma geldiğini ve değiştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Cihazlara göre xiaomi batarya fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. MIU11 ve üzerinde bulunan cihazların bataryaları oldukça pahalı olacaktır. Alt segment olan telefonların batarya fiyatları nispeten  diğerlerine göre daha ucuzdur.

Batarya değişikliğinde cihaza orijinal batarya takılması telefon performansını artırmaktadır. Hatta ucuz etin yahnisi olmaz sözü burada değer buluyor. Çünkü düşük bütçeli çakma diye tabir edilen bataryaların telefonu bozduğu da bilinmektedir.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Scroll to Top