Wipe Data Factory Reset Ne Demek ?

Wipe Data Factory Reset Ne Demek

Wipe data factory reset telefon sıfırlama aşamasında ve ROM yükleme aşamasında karşımıza çıkan bir ibaredir. Android kullanıcıları bu bilgiye yabancı değiller. Özellikle telefonlarını rootlayan ve farklı işlevlerini açmak isteyen kullanıcılar bunun hakkında deneyimliler. Android tabanlı telefonları kullan kişiler için bu bölümde factory reset hakkında bilgiler vereceğiz.

Özellikle Android kullanıcıları için bir veli nimet olan factory reset, sizi bir çok durumdan kurtarabilmektedir. Mesela telefona verilen kilit kodunun unutulması. Yada desenin unutulması veya yazılımsal tüm problemlerin üstesinde gelmek için kullanılmaktadır. Bu tarz yapılan sorun çözme işlemlerindeki reset şekline de ‘’ hard reset ‘’ tabiri kullanılmaktadır.

Wipe Data Factory Reset Kullanımı

Wipe Data Factory Reset
Wipe Data Factory Reset

Factory reset kullanıcılar tarafından özellikle kilit ekranında yaşanan problemlerde kullanılmaktadır. Fakat yazılımsal sorunlarında üstesinden gelmek için önemli bir yöntemdir. Çünkü Android kullanıcıları bir çok problemini bu yöntemle aşmayı başarmaktadır. Android cihazlar uzun kullanım süresi sonrasında donma problemleri, aramaya cevap verememe vb. yöntemlerle karşılaşıyorlar. Hatta telefona virüs bulaşması veya telefonun açılmaması durumunda bile hayat kurtarmaktadır.

Peki Factory Reset Nasıl Yapılmalı ?

 • İşlem başlatılmadan önce cihazın yeterli oranda şarjının bulunması gerekmektedir. Çünkü bazen uzun süren bu işlemde şarjın bitmesi sakıncalıdır.
 • Telefon kapatıldıktan sonra, ses açma tuşuyla birlikte menü tuşu ve power tuşuna aynı anda 6 saniye civarında basılı tutulmalıdır.
 • Telefonunuzun ekranına Android simgesi geldiği an tuşlardan elinizi çekin.
 • Ekrana gelen yazı seçiminde Wipe data Factory Reset seçeneğini ses tuşları sayesinde seçmeniz sağlanmaktadır.
 • Seçim yapıldıktan sonra ‘’ Yes ‘’ komutu verilmeli ve birkaç saniye beklemeniz gerekmektedir.
 • Bazen tekrar başa dönebiliyor. Bu durumda Reboot system now öğesinin seçilmesi gerekir.
 • Cihaz yeniden başlatıldığında 30 saniye civarında beklemeniz doğru olacaktır.

Her Android telefonun tuş senkronizasyonu farklı olduğu için bazı cihazlarda ses tuşlarıyla veya güç tuşlarıyla seçim yapılmaktadır. Eski modellerde ses kısma tuşları da işlemi yapmanıza imkan vermektedir.

Wipe Data Factory Reset Nerelerde Kullanılmalıdır ?

Android kullanıcıları bazen gerek olmadığı zamanlarda bile bilmeden bunu kullanıyorlar. Fakat önemli durumlarda kullanılması önerilmektedir. Telefonun normal ayarlarını bozmadan yapabileceğiniz bir durumsa kullanılması tavsiye edilmez. Wipe data / Factory Reset bölümünü kullanmanızı içeren çeşitli sorunları sizin için listeledik.

 • Telefonun ekran deseninin unutulması halinde telefonunuzu açamadığınız durumlarda kullanabilirsiniz.
 • Android cihazı sıfırlamayı istiyorsanız, yine wipe data kullanımı yapılmaktadır. Kullanım sonrasında telefon üzerinde her şeyin silindiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu yüzden önemli bilgilerinizi, fotoğraflarınızı yedekleyin.
 • Genellikle bu işlemde cihazın ayarları sıfırlanmaktadır. Sistem komple sıfırlanmayacaktır. Fakat olası bazı riskler olduğu için yedek alınması önemlidir.
 • Factory reset özellikle wipe data işleminin yapılması sonrasında kullanıma uygundur. Factory reset telefonda bulunan her şeyi silmektedir. Telefon fabrika ayarlarına döndürülmesi istendiği durumlarda kullanılmaktadır.
 • Özellikle factory reset sonrası mevcut olan Android sürümde silinmektedir. Bu işlem uygulandıysa, telefona yeni bir Android sürümü kesinlikle yüklenmelidir. Aksi taktirde telefon açılmayacaktır.

Özellikle bu konularda deneyimli olmayan ve hiçbir bilgisi bulunmayan kullanıcılar kullanmamalıdır. Çünkü iki aşamayı içeren bu yöntemlerle Android sürümü yükseltme veya cihaza yeni bir yazılım yükleme aşamasında kullanılmaktadır. Yada ROM yükleme işlemleri yapılırken kullanılıyor. Bu konuda bilgisi olmayan kullanıcılar cihazını tamamen kullanılamaz duruma getirebilir.

Çünkü sıfırlama işlemi sonrasında telefonda bir yazılım olmayacaktır. Buda power tuşuna basıp cihazı açma girişiminizi olumsuz etki edecektir. Yeni bir Android sürümün yüklenmesi veya farklı bir yazılımın cihaza yüklenmesi gerekmektedir. Bilgisi olmayan telefon kullanıcıları bunu dilerse, telefoncular vasıtasıyla yaptırmalıdır. Aynı zamanda bu işlemin yapılması garanti süresini bitiren bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Scroll to Top