WhatsApp’ta Yedeklenmiş Sohbet Nasıl Silinir?

WhatsApp'ta Yedeklenmiş Sohbet Nasıl Silinir

Anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp, ücretsiz olması, yazışmalar sırasında özel bir pakete ihtiyaç duymadan yalnızca internet paketinizden ya da kablosuz bağlantınızdan faydalanması gibi özellikleriyle mobil operatörlerin sunduğu SMS hizmetinin pabucunu dama attı. Artık pek çok mobil cihazda kurulu halde gelen Whatsapp uygulaması, yoğun olarak mesajlaşan kişilerin birinci tercihi olmayı sürdürüyor.

 

Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çok basit bir şekilde sayfalar dolusu sohbeti silmeye de olanak tanıyan Whatsapp’ın bilinmeyen özelliklerinden biri, sohbetlerinizin tümünü her gün saat 02:00’da yedeklediğidir. Bu yedekleme işlemi sırasında sildiğiniz sohbet veya mesajlar da yedeklenir ve yedekleme dosyası üzerinden geri yükleme yapıldığında bu mesajlar da geri gelir. Ancak, sildiğiniz sohbet ve mesajlardan, yedekleme dosyasını tamamen silerek kurtulmak mümkün.

 

Yedeklenmiş Sohbet Nasıl Silinir?

Öncelikle Whatsapp sohbet yedeği silme işlemini gerçekleştirebilmek için cihazınızın içerisinde bulunan dosyaları görüntülemenize olanak veren bir dosya yöneticisi uygulamasına ihtiyacınız var. Çoğu Android cihazda dosya yöneticisi halihazırda kurulu olarak geliyor. Eğer cihazınızda dosya yöneticisi bulunmuyorsa Play Store’dan bir dosya yöneticisi uygulaması indirebilirsiniz.

 

Sonrasında yapmanız gerekenler ise:

 • Whatsapp, sohbet geçmişinizi “/sdkart/WhatsApp/VeriTabanı/dosya” dizini altında saklar. Dosya yöneticisi yardımıyla klasörlerin içinde ilerleyerek tarif edilen dizinin altına gelin.
 • Bu dizinin altında Whatsapp dosyasına dokunduğunuzda, Whatsapp dosyalarının listesi sıralanmaya başlayacak.
 • Sıralanan listeden “Yedekler” isimli dosyayı bulup üzerine basılı tutun.
 • Dosyanın üzerine basılı tuttuğunuzda açılan menüden “Sil” seçeneğine dokunarak Whatsapp yedekleme silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

IPhone’da Whatsapp geçmişinizi silmek için şu adımları takip edin:

 • iOS 11 kullanıcısıysanız, “Ayarlar/Adınız/iCloud/Alanı Yönet ekranına geçip “Yedekleme”ye dokunun.
 • iOS 10 veya daha alt sürümlerden birini kullanıyorsanız “Ayarlar/Adınız/iCloud/Saklama Alanı’na gidin ve “Alanı Yönet”e dokunun.
 • Yedeklenen dosyaların içerisinde Whatsapp’ı bulup adına dokunun ve sonrasında “Yedeklemeyi Sil”e dokunarak Whatsapp yedekleme işlemini tamamlayın.

 

Whatsapp Yedeklenmiş Sohbet Geçmişi Nasıl Okunur?

Yedeklenen sohbet geçmişinizi okumak için iki yöntem bulunuyor.

 

1. Mobil cihaz üzerinden:

 • Öncelikle Whatsapp uygulamasını cihazınızdan kaldırın.
 • Uygulamayı kaldırdıktan sonra dosya yöneticisi uygulamasına girerek Whatsapp dizinini bulun.

whatsapp1

 • Dizinin altında yer alan Veritabanı/Databases klasörüne girin.

whatsapp2

 • Klasörde, en yakın tarihli yedek olarak YIL-AY-GÜN.crypt adlı dosyayı bulun ve “msgstore.db.crypt” olarak değiştirin.
 • Whatsapp’ı tekrar kurun ve uygulamada “Geri Yükle” dedikten sonra adını değiştirdiğiniz dosyayı seçin.

whatsapp3

Bu sayede yedeklenmiş sohbet geçmişinizi okuyabilirsiniz.

 

2. Bilgisayar üzerinden:

 • Whatsapp uygulamasını açın ve Ayarlar/Sohbetler/Sohbet Geçmişi/Sohbeti Epostala seçeneğine ulaşın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan “Medyasız” ya da “Medya Ekle” seçeneklerinden birini tercih edin. “Medya Ekle” derseniz, seçtiğiniz sohbette gönderilen tüm fotoğraf ve videolar da email eklentisine dahil edilir.
 • Mail adresinize gelen dosya üzerinden sohbet geçmişinizi bilgisayarınızda görüntüleyebilirsiniz.

WhatsApp’ta Yedeklenmiş Sohbet Nasıl Silinir ” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

WhatApp Arşivlenmiş Sohbetler Nerede?

Scroll to Top