Sonsuzluk İşareti – ∞ – Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk İşareti - ∞ - Nasıl Yapılır

Cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda bazı işaretleri yapmak zahmetli gibi görünebilir ama belirli adımları uyguladıktan ve alıştıktan sonra hiç de karmaşık bir şey olmadığını anlayacaksınız. İnsanların kullanmak gerektiğinde bulmakta ve yazmakta en zorlandığı işaretlerden bir tanesi de sonsuzluk işaretidir. Yatay sekiz rakamına da benzetilen sonsuzluk işareti birçok bilgisayar klavyesinde ve mobil cihaz klavyesinde görünür şekilde yer almaz.

Android Telefonda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemine sahip olan Samsung, Vestel, General Mobile, Huawei gibi cep telefonlarının klavyelerinde sonsuzluk işareti yapmak için doğrudan bir kısayol bulunmamaktadır. Bunun için sonsuzluk işareti kullanmak isteyen Android telefon sahiplerinin sonsuzluk işaretini kopyalayıp kullanmak istedikleri yere yapıştırmaları gerekir. şeklinde olan sonsuzluk işaretini kopyaladıktan hemen sonra pano yardımıyla hızlı bir şekilde sonsuzluk işaretine erişebilirsiniz. Daha rahat kopyalayabilmeniz için bu paragrafın hemen altına birkaç tane sonsuzluk işareti koyduk. Bu işaretleri kopyaladıktan Whatsapp, Instagram, Microsoft Office programları gibi tüm mobil uygulamalara yapıştırabilirsiniz.

∞   ∞   ∞    ∞   ∞   ∞

iPhone’da Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

IOS işletim sistemiyle çalışan iPhone cihazlarda durum Android işletim sistemli telefonlardan biraz daha farklıdır. Bu telefonlarda da yukarıda anlattığımız yöntemle sonsuzluk işaretini kopyalayıp kullanmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Ama iPhone marka telefonlarda birkaç adım uyguladıktan sonra sonsuzluk işareti için kısayol eklemesi yapabilir ve bu sayede daha rahat bir şekilde sonsuzluk işaretini kullanabilirsiniz.

 • ∞ şeklindeki sonsuzluk işaretini iPhone‘unuzda kısayol kullanarak yazmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • İlk olarak cep telefonunuzun menüsüne giderek “ayarlar” bölümüne girin.
 • Ayarlar bölümüne girdikten sonra ekranı biraz aşağıya doğru kaydırıp “genel” yazısını bulun ve ona dokunun.
 • Bulamayanlar için anlatmak gerekirse “Genel” yazısı bildirimler, denetim merkezi ve rahatsız etme seçeneklerinin hemen altında, ekran ve parlaklık, duvar kağıdı, ses ve dokunuş seçeneklerinin ise hemen üstünde yer alır.
 • Genel bölümüne girdikten sonra yine ekranı biraz aşağıya doğru kaydırın ve “tarih ve saat” seçeneğinin hemen altındaki “klavye” yazısına tıklayarak ilgili bölümü açın.
 • Klavye bölümünde üst tarafta yer alan “metin değişimi” yazısına tıklayın.

dZZWt3QX1TnBl3IFziztD0zvQP8IuwuZHcZVvJf2

 • Metin değişimi bölümüne geldikten hemen sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan “+” simgesine dokunun.
 • Daha sonra “ifade” yazan bölüme bu sayfadan kopyalamış olduğunuz ∞ sonsuzluk işaretini yapıştırın.
 • Sonra hemen altta yer alan “kestirme” bölümüne ise sonsuzluk işareti kullanırken yazacağınız kestirme ifadeyi yazın. Biz örnek olarak “.son” sözcüğünü kısayol olarak belirledik.

Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

 • Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda sonsuzluk işareti yapmak için “ALT” tuşuna basılı tuttuktan sonra “8734” yazmanız yeterlidir. Yani sonsuzluk işaretinin formülü ALT+8734 şeklindedir.  Ama bazı sürümlerde bu formülden sonra ▲ üçgen işareti de çıkabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız kopyala yapıştır yöntemini deneyebilirsiniz.
 • Windows 10’dan eski Windows sürümlerinde sonsuzluk işareti için ALT+26 da kullanılabilir.
 • Mac işletim sistemli bilgisayarlarda ise sonsuzluk işareti yapmak için Option + 5 kombinasyonunu kullanmak yeterli olacaktır.

Sonsuzluk İşareti – ∞ – Nasıl Yapılır” başlıklı yazımızda söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara değindik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ya da geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Telefonun Şarjı Çabuk Bitiyor Çözümü 2021

Scroll to Top