Root Kaldırma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

root kaldırma

Android rootlu cihazlar bilindiği üzere garantiyi saf dışı bırakıyor. Root kaldırma işlemiyle cihazların servise verilmeden önce kaldırılması gerekmektedir. Root kaldırma işlemine ‘’ unroot ‘’ tabiriyle farklı alanlarda bahsedildiği biliniyor. Root edilen cihaz kolay adımlarla yeniden  eski haline getirilebilmektedir.

Fakat yeni alınan cihazlara ilk günden veya birkaç hafta sonra root işleminin yapılmaması önerilmektedir. Çünkü bazı telefon servisleri siz root işlemini geri alsanız, bile bunu isterlerse görebilmektedir. Buda size garanti dışına çıkaran ve bir külfet yaratan durumların başında gösterilmektedir.

Root Kaldırma Nasıl Yapılır ?

Root işlemi Android kullanıcıları tarafından birkaç sebeple yapılmaktadır. Özellikle rootlu telefonlar size bazı paralı işlemleri bile parasız yapmaya  fırsat vermektedir. Örneğin paralı bir Android uygulamasını bile rootlu telefonlara parasız kurmanız sağlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında rootlu telefonlar diğerlerine göre daha avantajı görünüyor.

Ayrıca ‘’ root ‘’ size telefon üzerinde daha fazla yetki veren bir yöntemdir. Telefonda normal kullanıcıların yapamadığı bir çok işlemi yapmanıza imkan tanımaktadır. Bu nedenle çekici özellikleri sunması bakımından rootlu telefonları Android kullanıcıları sevmektedir.

Android kullanıcıları root işlemini en kolay SuperSu uygulamasıyla yapıyorlar. Program basit birkaç adım sonrasında telefondaki root yetkisini kaldırmaktadır. Hatta diğer uygulamalara göre daha az iz bırakan ve rootlandığının bulunmasını zor kılmaktadır. Yapmamız gerekenleri kısa adımlarla SuperSu uygulamasından bahsedelim.

  • SuperSu uygulamasını cihazınıza indirdikten sonra, ayarlar alanında yer alan ‘’ Full Unroot ‘’ adımını seçmeniz gerekmektedir.
  • ‘’ Full Unroot ‘’ seçeneği seçildikten sonra cihaza bir süre zaman vermeniz gerekmektedir. İşlemleri bitiren uygulama size cihazı yeniden başlatmanızı önerecektir. Yeniden başlatma sonrasında rootlu cihazınız rootsuz konuma geçecektir.

 

Root Kaldırma Nasıl Yapılır 1
Root Kaldırma Nasıl Yapılır 1

Hatta SuperSu bir yanlış yapmamanız için rootu kaldırdığı an itibariyle, cihazınızdan kendisini otomatik silecektir. Buda tekrar root edildiği zamanda rootu kaldırmayı isterseniz, uygulamayı tekrar yüklemeniz gerekir.

Sistem Güncellemesiyle Nasıl Root Kaldırılır ?

Öncelikle telefonda sistem güncellemesini içeren bir yazılım gelmelidir. Eğer güncelleme yoksa bu adımı yapmanız mümkün değildir. Root kaldırma işleminde sistem güncellemesiyle unroot yapma özelliği için bir güncellemenin gelmesini beklemek zorundasınız. Fakat cihaz içerisinde OTA güncellemesi yapmayı planlayanlar bu işlemi yapabilirler.

Fakat deneyimsiz kullanıcıların bu yöntemle unroot işlemi yapması sakıncalı olacaktır. Olası bir problemde sıkıntılı bir sürece girilmesi muhtemeldir. SuperSu gibi uygulamalar size daha korunaklı unroot yapmanızı sağlamaktadır. Hatta Stock recovery yüklü cihazlarda kullanımı sağlanıyor. Diğer yöntemlere göre içlerinde en  basiti ilk yöntemdir.

Dosya Yöneticisi Root Kaldırma Nasıl Yapılır ?

Android cihazlarda ‘’ root ‘’ olayını çok fazla abartmaya gerek yok. Çünkü aslında karmaşık görünen root yapısı aslında cihazın içerisinde bulunan bir dosya konumunda bulunmaktadır. O dosyaların silinmesi sizin root olayınızı saf dışı bırakacaktır. Özellikle bu işlemi yapmayı planlayan Android kullanıcıları root erişimine sahip bir dosya yöneticisi kullanmalıdır.

Es File Explorer uygulaması bunun için en iyi tercih olacaktır. Uygulamayı indirin ve size önereceğimiz adımları olduğu gibi takip edin.

  • Android cihazın ana sürücüsü içerisinde ‘’ system ‘’ dosyası bulunmalıdır. System içerisinde ‘’ bin ‘’ ismi verilen bir dosya bulunacaktır. Buradan yine ‘’ busybox ‘’ girilmeli ve ardından ‘’ su‘’ ismi verilen dosyayı silmeniz gerekmektedir.
  • Eğer cihazınız içerisinde belirtilen dosya ve klasörler bulunmuyorsa, farklı bir yöntem daha bulunmaktadır. System dosyasına sonra ‘’ xbin ‘’ seçilmelidir. Burada yine ‘’ busybox ‘’ bulunması gerekiyor. Busybox dosyasının içinde ‘’ su ‘’ dosyası yer alacaktır. İkisini birden silmeniz gerekmektedir.

Bu işlemi yaptıktan sonra bir adıma daha tamamlamanız gerekir. System klasörü içerisinde yer alan ‘’ App ‘’ dosyasına girin. Sonra orada bulunan ‘’ superuser.apk ‘’ dosyasını tamamen silin. Cihazı yeniden başlattıktan sonra bu yöntemle ‘’ unroot ‘’ yapıldığı görünecektir.

Scroll to Top