Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır 2021

tuketici hakem heyeti

Ülkemizde özellikle hukuk işlerine bakan devlet dairelerinin işlemlerinin azaltılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Tüketici Hakem Heyeti de bu çalışmalardan birisidir. Özellikle yüksek tutarlı olmayan ve tarafların arasında çalışacak bir hakem heyeti ile çözüme kavuşturulabilecek anlaşmazlıklar için hakem heyetleri kurulmuştur.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Tüketiciler ile üreticiler veya satıcılar arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözmek amacıyla kurulmuş hakem heyetleridir. Kullanmış olduğumuz akıllı telefonlar ile ilgili Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapma gibi bir durumla karşılaştığımızda nasıl hareket etmemiz gerekecektir.

Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvuru Yapılır?

Akıllı telefonlar ile ilgili Tüketici Hakem Heyetine başvuru için iki farklı durum karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birisi sürekli olarak arıza yapan akıllı telefonlar, birisi de uzun süre servisten gelmeyen akıllı telefonlar ile ilgili durumlardır. Sürekli arıza yapan akıllı telefonlarda hakem heyetine başvuru yapabilmeniz için arızanın serviste giderilmemesi ve garanti süresi içerinde kalmak şartı ile bir yıl içerisinde en az dört kez arızalanmasını belirtmektedir.

Bu şekilde olan akıllı telefonlar ayıplı mal kapsamında olmakta ve maldan yararlanmamayı sürekli kılması nedeniyle hakem heyeti başvurusu mümkün olmaktadır. Diğer durumda ise servisteki akıllı telefonun geç teslim edilmesi durumu mevcuttur. Garanti kapsamında tamir edilmek üzere teslim edilen akıllı telefonun yirmi bir iş günü içerisinde tamirinin yapılıp teslim edilmesi gerekmektedir.

Belirtilen sürede tamiri ve işlemleri yapılmayan akıllı telefonlar için yine hakem heyetine başvuru yapılabilmektedir. Hakem heyetleri illerde Ticaret İl Müdürlükleri, ilçelerde ise Kaymakamlıklar tarafından belirlenen yerlerde çalışmaktadır.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır 2021” başlıklı yazımızda karşılaştığınız herhangi bir sorunda tüketici hakem heyetine nasıl başvuru yapabileceğinizden bahsettik. Daha detaylı bilgi edinmek için, yorumlar bölümünden bizlere yazabilir, ayrıca paylaşarak destek olabilirsiniz.

Scroll to Top